3 Eylül: Children of Morta İnceleme

Eylül ayı için bol oyunlu bir ay dedik; Eylül ayı içerisinde ilk çıkan oyun Children of Morta oyununu sizler için inceledik ve sizlere sunuyoruz. Sizleri biraz uzak diyarlara, günlük yaşantımıza benzer ve bol aksiyonlu bir oyunun içerisine sürüklüyoruz. Ailenizi koruyup, kollayacağınız Dead Mage oyunu ile karşınızdayız!

Kahramanlarla dolu bir ailenin içerisinde kontrolü sağlayacağımız oyunda Morta Dağlarının muhafızları olarak biliniyoruz. Yozlaşmalar bu topraklara yayılırken onlara bir dur demek gerekiyor. İşte tam o anda Morta’nın çocukları iş başına geçiyor ve kötülüğün yayılmasını engelliyor. Ama bu oyunu şöyle anlamayın ki; oyun dünyayı kurtarmakla ilgili değil, kendi topraklarınızı, Morta Dağını ve ailenizi korumanız gerekiyor. Oyunun hikayesi de buradan başlıyor.

Morta’nın muhafızları olan Bergson ailesi ile başınıza gelebilecek her şey için hazırlıklısınız ve tam kuvvet düşmanlarınızı bekliyorsunuz. Aile üyeleri arasında geçiş yapabilir, her birinin farklı özelliklerini deneyimleyebilirsiniz. Savaş özelliklerinin yanı sıra aile üyelerinin kişilikleri ile ilgilide tecrübe edinmeniz gerekiyor. Buna göre düşmanlarınız ile savaşabilirsiniz. Ayrıca aile üyelerinin geçmişleri de çok önemli bir noktaya sahip. Onlara miras kalmış yetenekler ile, yakın dövüşü ve büyük çekiçlerle düşmanlarını ezmeyi veya kılıçla biçmeyi, hançer saplamaları yapabilirler. Diğerleri uzaktan yetenekli şekilde yaylarını kullanır veya sıra dışı büyüler yapabilirler.

Ailenizin en yaşlıları olan Büyükanne Margaret ve Ben Amca ikilisi de sizlere yardımcı olacaktır. Bu ikili Bergson ailesinin kahini ve demircisi. Yani bu toprakların bayağı bir eski insanlarından. Onların Rea’nın yöntemleri ve Morta topraklarının ruhu konusundaki verdikleri öğütlere güvenebilir ve uygulayabilirsiniz. Köylüler ve Rea halkı için o mistik dağ çok önemli. Dağın içerisi tarihle, büyülerle ve efsanelerle dolu. Morta Dağı, yaşamın, halkın sağlığının, refahın sembolü ve kaynağı olarak oyun içerisinde geçiyor.

Oyun içerisinde hep aynı yer içerisinde mücadele vereceğiz şüphesine katılmayın. Farklı farklı alanlarda mücadelenizi verecek ve keşfettiğin orman, zindan veya tapınaklar hiçbir zaman aynı kalmayacak. Her defasında farklı ortamlar ile karşılaşacak ve tecrübe edineceksiniz. Böylelikle oyun sizi içerisine çekecek.

Oyunun grafikleri oldukça tatlı ve bu hikayeye sahip bir Children of Morta için tam oturmuş. Elle boyanmış piksel sanat ve modern ışıklandırmalar ile tek resimli animasyonlar sizleri doyuracaktır. Bu grafiklerde sizi kötülüklerden koruyacağınız Morta Dağı ve çevresi için güzel ve tehlikeli oyun dünyasını hayata getiriyor. Oyunun resmi olarak belirtmiş olduğu özelliklere de bakacak olursak, listemiz şu şekilde (Steam):

  • güçlü hikâyeli rogue-lite
  • 6 eşsiz oynanabilir karakter
  • kahramanlarla dolu bir aileye odaklanan duygusal bir masal
  • çeşitli yetenekler ve özellikler
  • her defasında pasif veya aktif eşya modifiye etme
  • farklı biyomlarda yer alan çok sayıda zindan
  • tarih ve büyüyle dolu zengin bir dünya
  • eşi benzeri görülmemiş elle çizilmiş piksel sanat stili

Oyun Steam üzerinde şuan için 40,00₺’lik bir fiyatı ile mağaza içerisinde satışta. Oyunu öncesinde ön sipariş edenler için yayıncı 11 bit Studios, %10 indirim ile oyunun ön siparişlerini Steam üzerinden aktif etmişti. Umarız ki gelecek indirimlerde oyun biraz daha fazla indirime girer ve herkes oyunu deneyimleyebilir. Children of Morta’yı bilgisayarınız için satın almak isterseniz buradan Steam mağazasına ulaşabilirsiniz.

Oyun Haberleri ve İncelemeleri için buraya kafa atabilirsiniz!

Daha Fazla İçerik
SCP: Secret Laboratory’in Yeni Parabellum Güncellemesi Yolda