Uzaylılar yeniden bizlerle…

Uzaylılar… çoğu oyuna konu olmuş varlıklar. Uzaylı oyunu denince çoğumuzun aklına X-COM serisi gelecektir. Strateji ve aksiyonu bir arada tutabilen X-COM serisi çoğu oyuncunun gözdesi olan ve özellikle X-COM 2 ile çıkış yılında patlama etkisi yaratan oyun serilerinden biridir. İşte bu serinin yapımcıları önümüze yepyeni bir oyun sunuyor, Phoenix Point. Grafik anlamında kendini aşmış, oyun  mekanikleri ve yapay zekasıyla dikkat çeken o oyun karşınızda!

İşte Phoenix Point;

Oyun yapısı ile X-COM’a çok benzerken, ilk bakışta ayır edilemeyebiliyor. Ancak oyunun içine girip oynamaya başladığınızda aslında oyunun ne kadar farklı olduğunu görmüş oluyorsunuz.  Oyun içerisinde dünyanın farklı yerlerini işgal etmeye çalışan uzaylıları silahlarımız ile durdurmaya çalışıyoruz. Oyunu istersek 3. kameradan istersekte kuş bakışı olarak haritadan takip edebiliyoruz. Biraz karanlık bir havaya sahip olan oyun azıcıkta olsa korku içermiyor değil.

Oyunda sürekli aynı silahlar ile savaşmıyoruz. Zamanla düşmanları öldürerek kazandığımız puanlar ile kendimize silah, zırh gibi eşyalar alabiliyoruz. Bu eşyalar evrimleşmiş ve ölümcül olan uzaylı işgalcileri yenmemiz için bize büyük kolaylık sağlıyorlar.

Oyunu oynarken karakterinizi harita üzerinden yönlendirmeniz gerekiyor. Girdiğiniz her bölümde sizi sınırları belli olan bir haritaya yolluyor. Bu haritada gizlenmiş olan düşmanları bulup 3. kamera moduyla öldürmeniz gerekli. Tabi onlar sizden önce davranmazsa. Çünkü oyundaki düşmanlarınızın yapay zekası normalden daha kuvvetli.

Oyunda bir base bölgeniz bulunuyor. Burada çeşitli araştırmalar yapıp güçlendirilmiş ekipmanlar üretebiliyorsunuz. Veya marketten alışveriş yapabiliyorsunuz. İsterseniz de aracınızla seyahat edebiliyorsunuz. Ek olarak base bölgenizde çalışan belirli sayıda personel bulunuyor. Bu personeller zamanla artıp azalabiliyor. Personel sayısına göre ise araştırmalarınız hız kazanıyor.

Oyunun birazda teknik özelliklerine gelecek olursak oyun, grafik anlamında alanındaki diğer oyunlardan çok daha gelişmiş olsa da sistem gereksinimi olarak hafife alınmayacak derecede sistem istiyor. İsterseniz hemen sistem gereksinimlerine göz atalım;

Minimum Önerilen
İşletim Sistemi: Win 10, 8 ve 7 SP1+ (64 bit) İşletim Sistemi: Win 10, 8 ve 7 SP1+ (64 bit)
İşlemci: Intel Core i3 / AMD Phenom II X3 İşlemci: Intel Core i5 3 GHz / AMD FX serisi 3.2 GHz
Bellek: 8 GB RAM Bellek16 GB RAM
Ekran Kartı: NvidiaGeForce GTX 660 / AMD Radeon R9 270 Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 / AMD Radeon R9 390X
DirectX: Sürüm 11 DirectX: Sürüm 11
Ses: DirectSound Uyumlu Ses: DirectSound Uyumlu

Hiçte az değil, öyle değil mi? Benim şahsi görüşümce oyun ne kadar iyi olursa olsun kendine bir optimize güncellemesi yapmazsa çok fazla gelişemeden tarihe karışacaktır. Çünkü çoğu oyuncunun sahip olduğu sistem bile oyunun minimum sistem gereksinimi olarak geçiyor. Bu nedenle oyunun çok fazla tutacağını düşünmüyorum.

Phoenix Point resmi Epic Games sayfasına gitmek için tıklayınız.

Oyunun oynanış videosu;


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir