Instagram'dan bizi takip etmeyi unutmayın: @oyungezgincom

İNSANLARIN OYUNLARA BAKIŞ AÇISINI BU ARAŞTIRMA DEĞİŞTİRECEK!

Oxford Üniversitesi İnternet ve İletişim Fakültesi tarafından yapılan bir ankete göre uzun sürelerdir video veya konsol oyunları oynayan kişilerin, oynamayan kişilere göre daha mutlu hissettiklerini açıkladılar.

Video oyunları mutlu olmamızı sağlıyor mu?

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda, video oyunlarının aslına bakacak olursak o kadar da sağlığa zararlı olmadığını kanıtlayacak veriler ortaya koydu. Oyun şirketi olan Nintendo’nun Animals Crossing ve EA’in Plants vs Zombies oyunları üzerinde yoğunlaşan deneyde geliştirici kişiler oyuncular ile ilgili anonim veri sonuçlarını üniversiteyle paylaştı. Alınan veri sonuçları ile beraber oyuncuların sağlıyla ilgili soruların sorulduğu anketler hazırlandı. Çoğu 18 yaşının üzerinde olan 3274 oyuncunun katıldığı ankette hangi oyunu oynadıktan sonra ne hissettikleri gibi sorular soruldu.

Araştırmanın lideri olan Profesör Andrew Przybylski, sonuçlara saşırıdığını söyleyerek “Örnek verecek olursam Animals Crossing adlı oyunu günde 4 saat, her gün oynarsanız, oynamayan birinden çok daha fazla bir şekilde mutlu hissetiğinizi söyleyebilirsiniz.” ifadelerini kullandı ancak video oyunlarının mutluluktaki tek faktör olmayacağını belirten Przybylski, 40 yıl önce yapılan araştırmaların, insanların ne kadar uzun süre oyun oynarlarsa o kadar üzgün veya mutsuz hissettiklerini söylediklerini, şu zamanlarda yapılan araştırmalarınsa tam tersini ifade ettiğini belirtti.

Profesör, açıklanan verilerin yıllar sonra farklılık göstermesinin nedenini şu şekilde anlatıyor. İnsanlar tarafından kontrol edilen veya yönetilen karakterlerle etkileşime girmesinin bu ankette oldukça önemli bir rol oynadığını belirtti. “Oyun oynayan kişilerin mutsuz olduğu sürece sürekli olarak oyunlara vakit ayırdığını düşünüyorum.” diyen Przybylski, oyun oynamaya muhtaç olan kişilerin stresten kaçınmaya çalıştıkları için bunu yaptıkları için daha az iyimser olduklarını söyledi.

Farklı oyun yapımcılarını da verileri paylaşmaya çağıran Profesör, daha fazla oyun ve oyuncular üzerinde çalışmaları gerektiğine de vurgu yaptı.

Daha Fazla İçerik
90’ların Klasik Oyunları, Aladdin ve Aslan Kral Oyunlar Yeniden Geliyor