Infinity Ward yıllar önce başlattığı depremi yeniden titretiyor! İşte karşınızda Call of Duty: Modern Warfare ama 2019 yılında çıkacak olan. Sizler için multiplayer incelemesi yaptık, gelsin bakalım!

Modern Warfare, birinci şahıs nişancı türü, yılların efsanesi muhteşem hikayeye sahip bir oyun! Call of Duty 4: Modern Warfare’in piyasaya sürülmesinden bu yana seri çok iyi bir başarı yakaladı. Ancak en son çıkan Modern Warfare 3 oyunundan sonra Infinity Ward, Call of Duty ismini eski geçmişinden çok uzak diyarlara götürdü. Yeniden başlatılan Modern Warfare projesi, eski nesil oyuncuların en büyük umut kaynağı haline geldi.

Rainbow Six Siege, Overwatch ve bu konsol neslinin kültürel zihnine hâkim olan Battle Royale oyunlarının arasında Call of Duty, yeniliklerinde ve çekirdek oyuncular arasındaki ilişkilerde nispeten durgun kaldı. Tabii ki, satışları yıldan yıla istikrarlı bir şekilde sürdü, ancak bu oyunlar gündemde o kadar büyük yankılar getirmedi.

Infinity Ward’ın yeni çıkacak olan Modern Warfare oyununu duyurduktan sonra oyunun oyuncu kitlesi direkt olarak multiplayer’a yöneldi ve çok büyük meraklar içerisinde kaldılar. Bu konu hakkında oyuncu kitlesine mikrofon uzatan Infinity Ward, bir çoğunun dediğini yapmışa benziyor. Büyüklü, küçüklü saldırı dalgaları ve dahası…

“Modern Warfare, kendi hayran kitlesinin isteklerini yerine getirmek için bir başlık oluşturmuş.”

Modern Warfare, ilk kez oyuncularına sunacağı geniş çaplı savaşlar ile merakları gittikçe arttırıyor. Oyuncular artık 100 veya daha fazla oyuncunun yanı sıra daha sağlıklı bir 64 veya 40’lı diğer modlarla da savaşacaklar. 40 kişilik çok oyunculu savaşlarla pratik devam ederse, serinin bilinen telaşlı doğası hala var. Eğlenceli, ancak taktiksel bir savaş benzeri deneyim sunmak için her zaman işe yaramaz. Infinity Ward, Modern Warfare’deki her haritanın tasarımına dikkat etti. Ekip, uzun süredir devam eden çalışmalarında daha fazla katman ekleyerek alışkın olduğu şerit tabanlı haritalar oluşturmaya çalışıyor.

Doğma noktaları daha çok arzulananı bırakır. Oyuncular takımlarının aldığı beş noktadan birinde doğma ile sınırlıdır. Hangi noktadaki oyuncuların yerleştirileceği konusunda bir seçenek yok, bu 20 kişilik ekibiniz harita üzerinde puan kazanmaya çalışırken telaşlı bir şekilde çalışırken kendilerini biraz başı boş hissettiriyor.

Oyuncular kendilerini arkadan öldürülmeye devam edecekler ve haritada genel olarak herhangi bir yerde doğduğunuzda amaçsızlık yüzümüze vuruyor. Oyun gerçekliği ve özgünlüğüyle kendini satıyor, ancak bu strateji eksikliği genel vizyonu karıştırıyor. Yine de, çekirdek silah oyunu hiç olmadığı kadar iyi ve oldukça başarılı bir oyun.

Ses tasarımı, Modern Warfare’de hiç olmadığı kadar önemli bir rol oynamaktadır. Silahların, her atışta kendilerini güçlü ve kesin hissetmelerini sağlayan doğal bir tepme tepkisi var. Oyunun, Gunsmith’teki yeni göreviyle eşleştiği zaman, savaş için en rahat yükü bulmak için eğlenceli bir başka bileşen bulunabilir.

Modern Warfare’in çok oyuncusuyla karşılaştığım en kaygılı kaygılardan biri de pazarlanması. Kampanyanın 2009 yılındaki Modern Warfare 2’deki tartışmalı “Remember, No Russian.” misyonunu aşmak isteyen daha cesur bir şey olarak satılmış olmasına rağmen, bu pazarlama gerçekten çok oyunculu bileşene aktarılmıyor, ancak Infinity Ward kullanıcıların istediği gibi bir oyun ile geri dönüş yapıyor.

Modern Warfare’de daha geleneksel oyun modları bulunuyor. Bu tutarlı tekliflerin herhangi bir şekilde değiştirileceği konusundaki endişeleriniz bir kenara bırakılabilirsiniz. Altıya karşı altı, yine de yapılan iyileştirmelerle her zaman olduğu gibi eğlencelidir. Modern Warfare aynı zamanda gece görüş gözlüklerinin savaşta zafer kazanmasının bir zorunluluk olduğu ilk kez gece haritaları da sunuyor. Bu haritalarda karanlıkta savaşmakla gelen gerçek bir korku var ve kesinlikle bu konuda parlayan bazı korku unsurları var. Doğma ile ilgili sorunları bu modda mevcut değil, çünkü her takım belli bir doğma noktasına sahipti. Ek olarak, HUD gibi şeyler de Infinity Ward’ın gideceği gerçekçiliğe katkıda bulunmak amacıyla kaldırıldı.

Valve’ın Counter-Strike’ına daha çok benzeyen modlar da var ve bunlar daha dikkatli bir yaklaşım gerektiren standart Arama ve Yok Etme modlarınız. Bazı oyuncular bu kiplerden ne pahasına olursa olsun kaçınırken, diğerleri de kesinlikle taktiksel bir eğlence bulacak. Bir özel modda, takım arkadaşlarımın yere düştükten sonra birbirlerini seçmelerine izin verdi, bu yüzden kesinlikle hepiniz harita üzerinde hareket ederken burada olması gereken bazı stratejiler var. Sık sık, birbirine yapışan ekip, sayıları ve daha sıkıştırılmış harita tasarımını kullanarak üst sıralara çıktı.

20 oyunculu savaşlar, zaten herkesin bildiği, fazla çeşitlilik katmayan oyun türü. Onlara söyleyecek çok şeyim yok çünkü altıya karşı altı moddan daha fazla etkileyici olmadılar. Küçük haritalarda daha büyük silahlı çatışmalar için kesinlikle bir fırsat var.

Bazı küçük ama göze çarpan, oyun oynarken göreceğiniz ayrıntılar, girişleri ihlal etme ve temizleme kabiliyetini içeriyor. Oyuncular yaklaşmalarında daha dikkatli olabilirler, çünkü artık geçitler arasında basitçe onları C4 ile havaya uçurma kabiliyetine sahipler. Sizi çok daha hızlı hareket ettiren bir sprint kabiliyeti gibi hareketler için de bazı değişiklikler var ama bunun karşılığında görüntüyü daha yavaş hedeflemenize neden oluyor. Modern Warfare’de ne kadar hızlı hareket ederseniz, her an gelebilecek olan mücadeleye tepki verirken o kadar yavaş olursunuz. Tabii ki, yavaş derken, değişimin farkına varmak için biraz dikkatli odaklanmayı gerektirdiği için yalnızca tepki süresinde yalnızca milisaniye demek istiyorum.

“Modern Warfare, serinin ihtiyaç duyduğu sarsıntıdır.”

Killstreaks’in geri dönüşü kesinlikle bazıları tarafından memnuniyetle karşılanacak, ancak bazı büyük ölçekli oyun modlarını nasıl etkileyeceği konusunda akılda sorular bırakıyor. Modern Warfare, serisinin bir bütün olarak en yıkıcı deneyimlerinden biri, dengeyi tamamen kıracak ve kazanan takıma daha fazla zafer kazandıracak helikopterler ve diğer Killstreaks tarafından kilitleniyor. Bu fikir, oyunda sadece 10 veya daha fazla oyuncuyu öldürenlere ödül amaçlı olarak veriliyor. Araçlar, zırh meraklıları, hava gemileri ve benzerlerinde doğal olarak yanlış olan hiçbir şey yok, ancak hala bir zamanlar tek taraflı bir üstünlüğe sahip olan takıma sahip olmak garip gelebilir. Denge gittiği sürece, oyunun tamamı yayınlandığında nasıl oynandığını o zaman detaylı olarak göreceğiz.

Call of Duty: Modern Warfare 25 Ekim 2019’da piyasaya sürülecek ve PlayStation 4, Xbox One ve Windows PC’de satışa sunulacak. Güncel haberler için Oyun Gezgin olarak sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz!


2 Yorumlar

  • Ömer Baran Bilgin, 2 Ağustos 2019 @ 12:41 Yanıtla

    Çevrim içi savaş oyunlarını çok seviyorum. Bu oyunu sabırsızlıkla bekliyorum.

  • Emre Arık, 2 Ağustos 2019 @ 13:00 Yanıtla

    Umarım sabırsızlıkla beklediğimiz ortalığı yakıp, yıkan Modern Warfare bizi üzmez :)) Yorum için teşekkürler Ömer Baran.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir