Aralık ayında Cyberpunk 2077’nin zorlu lansmanının ardından geliştirici CD Project Red, stüdyonun kurucu ortağı Marcin Iwinski’den oyunun piyasaya sürülmesine kadar geçen günlerde neler olduğuna dair kişisel bir açıklama sunduğu bir açıklama yayınladı. PC ve konsol sürümleri arasında nasıl böyle bir eşitsizlik olabileceğine biraz ışık tutuyorlar. Ekip ayrıca, tam yeni nesil sürümlerin ne zaman hazır olacağına dair ipuçları verdi.

cyberpunk

“PC’de yapılan iyi incelemelere rağmen, Cyberpunk 2077’nin konsol sürümü, karşılamasını istediğimiz kalite standardını karşılamadı. Ben ve tüm liderlik ekibi bunun için çok üzgünüz ve bu video da benim kamuoyunda buna sahip oluyorum. Lütfen, olanlardan dolayı takımlarımızdan hiçbirini suçlamayın. Hepsi inanılmaz derecede yetenekli ve çalışkan. Ben ve yönetim kurulu son karar vericiler ve bu oyunu yayınlama çağrımızdı. Asla böyle bir şeyin olmasını amaçlamadık. Güveninizi yeniden kazanmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı garanti ederim.”

Iwinski, Cyberpunk 2077’nin son nesil konsol sürümleriyle ilgili belirli sorunların derinlerine inmeye devam ediyor. Oyunun teknik olarak karmaşık yapısının bazı sorunlara yol açtığını söyledi. Özellikle, sorunların takımın eski nesil konsollar için oyun içi akış sistemini sürekli olarak iyileştirmesi gerektiğiyle ilgili olduğunu söyledi. Son nesil konsolların sabit disk bant genişliği, geliştirici için sürekli bir zorluktu.

cyberpunk2077

Yönetici, COVID-19 ile ilgili sorunların ve evden çalışmanın, Cyberpunk 2077 için bazı başka komplikasyonlara ve sorunlara yol açtığını belirtti.

COVID-19 Olaylarının Etkileri

CD Project Red, Cyberpunk 2077 için halihazırda üç düzeltme yayınladı, ancak şirket burada durmuyor. Iwinski, hedefin daha fazla hata ve çökmeyi düzeltmek olduğunu ve bir sonraki güncellemenin önümüzdeki 10 gün içinde geleceğini söyledi. Önümüzdeki haftalarda daha önemli bir güncelleme daha geliyor. Buna ek olarak, CD Project Red bu yılın sonlarında Cyberpunk 2077 için ücretsiz DLC paketleri yayınlamayı planlarken, PS5 ve Xbox Series X için ücretsiz yeni nesil güncelleme 2021’in ikinci yarısı için planlanıyor.

COVID-19 Sonrası İş Düzeni

Stüdyonun işleri düzeltmek için ne yaptığına dair daha fazla bilgi içeriyor. Stüdyo özellikle, gelecek yamalar için bir projeyi bitirmek için uzun saatler çalışan geliştiriciler için endüstri terimi olan krizden kaçınmaya çalıştığını söylüyor. Stüdyo, “Ekip, herhangi bir zorunlu fazla mesai olmaksızın oyuna ilgili düzeltmeleri getirmek için çalışıyor. Gelecekteki tüm projelerimizde sıkıntıdan kaçınmak, en önemli önceliklerimizden biri” dedi. Bloomberg’in yeni bir raporuna göre, oyun geliştiricilerinden birkaçı 2022’nin daha gerçekçi bir sürüm penceresi olduğuna inanıyordu.

Sorunlar, oyunun geliştirme motorunun oyunun kendisiyle birlikte yapılmasından kaynaklanıyordu. Ayrıca, The Witcher 3’ün ardından boyutları büyüdükten sonra bile, bazı benzer stüdyolardan çok daha küçük bir ekiple yapılıyor. Ayrıca CD Project Red, Cyberpunk 2077’nin PS4 sürümünü yakında PlayStation Store’a geri getirmek için Sony ile birlikte çalışmayı umduğunu söyledi. Bunun tam olarak ne zaman olacağı belli değil, ancak muhtemelen en büyük hataları giderildikten sonra.

Cyberpunk 2077 hakkında yayınlanan rehberler ve makalelerin hepsini forum sayfamızda inceleyebilirsiniz.

cyberpunk2077

Sistem Gereksinimleri – Minimum

 • İşletim Sistemi: Windows 7 veya 10
 • İşlemci: Intel Core i5-3570K veya AMD FX-8310
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 veya AMD Radeon RX 470
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 70 GB kullanılabilir alan

Sistem Gereksinimleri – Önerilen

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7-4790 veya AMD Ryzen 3 3200G
 • Bellek: 12 GB RAM
 • Ekran Kartı: GTX 1060 6GB / GTX 1660 Super veya Radeon RX 590
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 70 GB kullanılabilir alan


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir