Epic Games’in 2019 Ocak-Eylül Tarihleri Arasında Etkinlikler İçin Yaptığı Ödeme Miktarı Sızdırıldı

2018 yılında başlattığı bir kampanyayla sürekli ücretsiz oyun dağıtan Epic Games’in bu zamana kadar geliştiricilere kaç para ödeme yaptığı açıklandı. Apple şirketi ile aralarındaki davada meydana çıkan dosyalarda 2019 Ocak ve 2019 Eylül tarihleri arasında harcanan milyonlarca dolar ortaya çıktı. Aynı zamanda Epic Games, bu milyonlarca dolarlık harcamanın karşılığını 5 milyon yeni üyeyle aldığı görülüyor.

Son dönemlerin parlayan yıldızı olan Epic Games, yaklaşık 3 yıldır yeni kullanıcı kazanma amacıyla ücretsiz oyun etkinlikleri düzenliyor. Her hafta bazı oyunları ücretsiz yapmayı kendine adet edinen Epic Games, bu hamleleriyle milyonlarca oyunseveri kendi platforma çekmeyi başardı. GTA 5, Watch Dogs 2 gibi dev yapımların yanı sıra bazen de ufak yapımları platformunda ücretsiz hale getiren Epic Games, bu hamleleriyle çok para kaybetse de çok fazla da kullanıcı kazandı.

Epic Games’in oyunları ücretsiz yapması her ne kadar kolay gözükse de, bir de bu işin perde arkası var. Platform öncelikle ücretsiz yapmak istediği oyunun sahibi firmayla anlaşıyor, daha sonra da o kampanyadan yararlanan kişi sayısı ve oyunun fiyatı doğrultusunda ödemeler yapıyor. Bu ödemelerle alakalı bir belge geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Apple ile hâlâ devam eden bir dava olayının içinde olan şirketin mahkemeye sunulacak dosyalar arasında yapılan ödemeler ile ilgili de bir belge bulunuyordu. Bu belgenin içinde, şirketin yaptığı etkinlikler için ödediği fiyatlar da yer alıyor.

İşte Epic Games’in Etkinlikler İçin Geliştiricilere Yaptığı Ödemelerden Bazıları

Oyun sektörüyle ilgili haberleri, gelişmeleri paylaşan GameDiscoverCo adlı şirketin sahibi olan Simon Carless’ın elde ettiği doküman, hepimize şirketin 2019 Ocak ve 2019 Eylül tarihleri arasında etkinlikler için diğer şirketlere yaptığı ödemeleri gösteriyor. Bu dokümana göre şirket, yaklaşık 9 aylık bir süreçte oyun geliştiricilerine tam 11,658,000 $ (11 milyon 658 bin dolar) gibi büyük bir ödeme yapmış. Bu ödemeler sonucunda yaklaşık 5 milyon yeni kullanıcı edinen şirketin yaptığı bu kampanyalardan da yaklaşık 104 milyon kullanıcı faydalanmış.

2019 Ocak ve 2019 Eylül Tarihleri Arasında En Çok Batman: Arkham Night’a Ödeme Yapılmış

Şirketin bu tarihler arasında en çok para ödediği yapım ise, Batman: Arkham Night adlı yapım olmuş. 1 milyon 500 bin dolarlık bir ödeme yapılan oyun, şirkete 613 bin 912 yeni kullanıcı kazandırmış. Aynı zamanda bu etkinlikten yaklaşık 6 milyon 500 bin kullanıcı faydalanmış.

Epic Games Haberleri

Tekrarlamakta fayda var, Simon Carless’ın paylaştığı dokümanda yalnızca 2019 Ocak ve 2019 Eylül tarihleri arasında yapılan ödemeler yer alıyor. Günümüzde hâlâ ücretsiz oyunlar dağıtan şirketin bu zamana kadar ödediği ücret bu olamaz tabii ki. Günümüzün en popüler oyunlarından olan GTA 5’i de ücretsiz bir şekilde sunan şirketin belki de GTA 5 için ödediği ücret 11 milyon 658 bin dolardan fazladır. Şirketin şu ana kadar yaptığı bütün ödemeleri açıklamak imkânsız, ancak 9 ay içinde bu kadar ödeme yapıldıysa yaklaşık 3 yılda kim bilir ne kadar ödeme yapıldı.

Daha fazla oyun haberi için blog ve forum sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Yazarın diğer yazılarını görmek için de bu profile girmeniz yeterli olacak.

Daha Fazla İçerik
2021’de En Çok Satan 10 Oyun Açıklandı