Facebook, Türkiye’ye temsilci atama sürecini başlatma kararı aldı. Facebook’tan gelen açıklama şöyle: “Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerine etki etmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde harekete etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri alacağımızı duyurmak isteriz.”

Facebook’tan yapılan açıklama şöyle:

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve bu değerleri savunmak ve korumak için küresel çapta büyük bir çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası aileleriyle ve arkadaşlarıyla iletişimde kalmak, fikirlerini işletmelerini büyütmek ve ifade etmek için Facebook’a büyük güven gösteriyor.”

Temsilci Atama Sürecini Başlatmaya Karar Verdik.”

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülüklere sahip olan 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri çıktığı ilk günden bu yana büyük bir yakınlıkla takip içindeyiz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini yürürlüğe koymaya karar verdik. Bu kararı alırken, Facebook’un kullanıcılarının ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin altını tekrardan çizmek isteriz.

Aldığımı karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini etkilememekte. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri alacağımızı da duyurmak isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network İntiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ilkelerine ve İnsan Hakları Rehber ilkelerin’e uygun şekilde değerlendirmeye ve gözden geçirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz.

“Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini de kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

Ana sayfamızı ziyaret etmek için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.


administrator

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir