Oyun Haberleri

(Steam China) Çin’e Özel Olarak Yapılan Steam Sürümü Duyurulacak – 2021

2 dak. okuma süresi

Valve‘nin Çin‘e özel olarak yapılan Steam(Steam China) sürümü projesinin sonuna geldiğini açıklayan oyun analisti Daniel Ahmad, oluşturulan platformu beta sürümü olarak herkese açık bir şekilde 9 Şubat Pazartesi günü yayımlanacağını da söyledi. Ayrıca oyun analisti Daniel Ahmad, beta olarak yayımlanacak olan platform sürümünde sadece Dota 2 ve Counter-Strike: Global Offensive oyunlarının olacağını da söyledi.

Oyun ve Video Oyun sektöründe önümüzdeki hafta ciddi olaylar olması bekleniyor. Valve ile Valve‘nin Çin‘deki iş ortağı Perfect World‘un üzerinde çalıştığı ve çalışmayı tamamladığı Çin‘e özel Steam platformunun beta sürümünün 9 Şubat Pazartesi günü yayımlanması bekleniyor. Çin için özel olarak yapılan Steam sürümü “Steam China” olarak isimlendirilecek ve bu özel beta sürümünde sadece Dota 2 ve Counter-Strike: Global Offensive oyunları yer alacak. Ayrıca hali hazırda bulunan Steam platformunu kullanan Çin vatandaşları yeni beta sürümünde ayrı hesap açarak ana hesaplarına bağlayabilecekler.

Steam China – Valve – Steam

Steam China Nedir?

Steam China ile alakalı olarak açıklamalarda bulunan ünlü oyun analisti olan Daniel Ahmad, Çin’e özel olarak yapılan Steam sürümü için çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. Tamamlanan çalışma sonucunda Çin‘e özel olarak beta sürümünde Steam China adında yeni bir platform yayımlanacağını da söyledi. Şu an için Çin oyuncularının sadece Dota 2 ve Counter-Strike: Global Offensive oyunlarının olacağını ve Çin hükümetinin diğer oyunlar için onay vermesi halinde teker teker Çin oyuncuları ile oyunları buluşturacaklarını söyledi.

Steam China Çıktıktan Sonra Uluslararası Platforma Ne Olacak?

Steam China – Valve – Steam

Başlığımızdaki sorunun cevabı Çin hükümetinin alacağı kararlara bağlı. Valve yapacağı bu hamle ile ya %100 kazançlı çıkacak yada %100’e yakın bir oran ile zararlı olacak. Steam, Çin hükümeti tarafından çok sevilmeyen bir platformdu. Artık Çin’e özel olarak yayımlanacak Steam China ile Çin hükümeti karşı karşıya kalacaklar. Eğer Çin hükümeti olumsuz bir karar yani Steam China‘nın kapatılması yönünde bir karar alırsa işte o zaman Steam üzerinde hali hazırda bulunan Çinli oyuncularında platformdan yasaklanması durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Eğer böyle bir karar alınırsa Steam China projesi ve Çinli oyuncular için çok kötü bir durum söz konusu olur.

Steam‘in Çin’den tamamen yasaklanması sadece Valve değil bütün oyun firmaları ve firma sahipleri için çok kötü bir durum demektir. Zaten genel olarak az bir kitleye sahip olan Çinli oyunculara hizmet veren oyun firmaları artık elindeki oyuncuları da kaybetmiş olacaklar. Çin hükümetinin alabileceği bu karar için ilk olarak zarar görecek kişiler Çinli oyunculardır. Ardından zarar görebilecek kişiler de oyun firmalarıdır. Oyun firmalarının zarar görmesi durumunda otomatik olarak da Valve ve Steam zarar görecektir. Eğer Çin hükümeti olumsuz bir karar almazsa orta doğuda yeni bir oyun pazarı ve yeni bir rekabet söz konusu olacaktır. İşte bu durumda ülkemizdeki yerli ve milli oyun firmaları ve oyunlar karlı çıkabilirler. Umudumuz yerli ve milli firmaların ve oyunların kazancına yöneliktir.

Steam hakkında daha fazla bilgi almak için forum sayfamızı, oyun haberlerini ilk siz okumak istiyorsanız blog sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

İlgili İçerikler
İncelemeOyunOyun HaberleriOyun Haberleri

Epic Games'in Haftaya Vereceği 2 Oyun Açıklandı

2 dak. okuma süresi
Epic Games Store, 2018 yılında Fortnite’ın yükselişiyle beraber daha da çok ün kaparak kendi uygulaması Epic Games Launcher’ı diğer platformlardan özelleştiren ve…
OyunOyun HaberleriOyun Haberleri

Cyberpunk 2077'nin Kaynak Kodları Satılıyor!

1 dak. okuma süresi
The Verge‘in söylediklerine göre saldırıyı yapıp bilgisayara sızan ve bilgileri çalan bilgisayar korsanları aldıkları verileri internet üzerindeki bir bilgisayar korsanlığı forumunda açık…
Oyun HaberleriOyun Haberleri

Fortnite Bakım Yaması Performans Sorunlarını Ele Alıyor (2.03)

1 dak. okuma süresi
Hafta sonu kararlılık ve performans sorunlarını gidermek için tüm platformlarda yeni bir Fortnite güncellemesi yayınlandı. Epic Games, aşağıda da okuyabileceğiniz Reddit’de paylaşılan yamayla ile ilgili güncellemeyi açıklayan bazı notlar…

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir