İncelemeİncelemelerOyunOyun Haberleri

Rise Of the Tomb Raider – İnceleme

2 dak. okuma süresi

Tomb Raider serisinin en akılda kalıcı oyunu 2013 yılında çıkan Tomb Raider. O yıllara göre bilgisayarların Uncharted’ı olmuş, Laracroft’un ilk oyun kadınlarından olmasıyla beraber seride hikayeyi, anlatımı ve oynanış mekaniklerini o yıllara göre kaliteden süper kaliteye çıkardılar.

Daha sonra Crystal Dynamics yeni nesil serinin 2. oyununa başlıyor ancak 2. oyunu yaparken çoğu kişinin oynarken fark edebileceği bir mekaniği oyuna ekliyor. Rise Of the Tomb Raider bir Survivor oyunu. Elbette böyle deyince oyunu kötü olarak algılamayın, oyunun iyi yanları var onları en sonda bahsedeceğim. Oyunu en başta size anlatayım. İlk oyunda kaçış/macera üzerine bir platform oyunuyken Rise Of the Tomb Raider bir aksiyon/survivora dönüşüyor ve bunu oynayan pek çok kişi oyunun ilk sahnesinden anlamış olabilir.

Hikayeden başlayalım. Bize Laracroft’un babasının ölmeden önceki yaşantısını ve araştırırken kendisini aksiyonun içinde buluyor. Croft ailesinin kötü adamlarından olan Trinity isimli örgütü oyun başından sonuna kadar temizlemeye çalışıyoruz. Hikayeden eğer duygusal veya dramatik bir anlatım bekliyorsanız böyle bir şey beklemeyin, size şöyle özetleyeyim: Oyunu bitirdikten sonra aklınızda kalabilecek tek karakter ana karakterimiz olan Laracroft. Evet oyunun hikaye ve anlatımını sizlere bu şekilde anlatabilirim.

Bulmacalar oyunun yan görevleriyle birleştirilip ortaya mükemmel bir iş ortaya koymuş. Yeni eklenen silahlar ise gayet iyi. Oyunu oynarken silah sorununuz veya silahın kırılma sorunu büyük olduğu için oyuncuya mekanikler çok iyi yedirilmiş. Karakter gelişimleri halen kötü ve ilk Tomb Raider ile aynı gelişimlere sahip, level sistemi ise kötü. Hem de acayip kötü. Oyunu oynarken şahsen hiç bu level sistemine takılmadım.

Oyunu iyi yapan alanlara değinelim. İlki zaten oyunu oynarken bazen kasmasının asıl sebebi grafikler. Oyunun grafikleri gelecek nesile sahip ilk 8 oyuna girecek cinsten. Harita dizaynları ile de birleştirince oyunun hikayesini veya anlatışını vazgeçip manzarayı izliyorsunuz. Aksiyon bölümünde ise oyun size gerçekten Farcry 3’teki gibi savaş mekaniğini sunuyor. Çok gerçekçi ve harika. Son olarak oyuna vermemiz gereken puan 7/10 ve grafik madalyası alıyor.

Minimum Sistem Gereksinimleri

– İşletim Sistemi: Windows 7 64 bit
– İşlemci: Intel Core i3-2100 ya da eşdeğerindeki herhangi bir AMD
– Hafıza: 6 GB RAM
– Ekran Kartı: NVIDIA GTX 650 2GB ya da AMD HD7770 2GB
– DirectX: 11v
– Hard Disk: 25 GB kullanılabilir alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

– İşletim Sistemi: Windows 7 64 bit
– İşlemci: Intel Core i7-3770, 3.40GHz ya da AMD FX-8350, 4.0Ghz
– Hafıza: 8 GB RAM
– Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 ya da AMD Radeon R9 290x
– DirectX: 11v
– Hard Disk: 30 GB kullanılabilir alan

36 yazı

Yazar'a dair
Genel Sorumlu - [email protected]
Yazılar
İlgili İçerikler
OyunOyun Haberleri

2021 Yılında Çıkacak Olan God of War: Ragnarok, PS Studios Patronunu Sabırsızlandırıyor

1 dak. okuma süresi
2018 yılında çıkışını tamamlamış olan God of War, yoğun tepki gördü. Oyunun mükemmel olmasıyla beraber eski God of War oyunlarına çok fazla…
İncelemeOyunOyun HaberleriOyun Haberleri

Epic Games'in Haftaya Vereceği 2 Oyun Açıklandı

2 dak. okuma süresi
Epic Games Store, 2018 yılında Fortnite’ın yükselişiyle beraber daha da çok ün kaparak kendi uygulaması Epic Games Launcher’ı diğer platformlardan özelleştiren ve…
İncelemeOyunPC

Uygun Fiyatlı En İyi 10 Yarış Oyunu (PC)

4 dak. okuma süresi
Bildiğiniz üzere neredeyse her oyuncu bir kez yarış oyunu oynamıştır. Ve en çok bilinen yarış oyunu serisi ise Need for Speed serisi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir