Yeni bir “Batı RPG” oyunu

Spider her zaman kök salması kolay bir stüdyo olmuştur. Genelde tek oyunculu, hikaye odaklı oyunlar üretiyorlar, mesela GreedFall. Onlar klasik batı RPG’nin müteahhitleri ve her oyun yaptıklarında, lojistik sınırlamaların en azından hırsları karşısında durmasına izin vermiyorlar. Fakat, ne yazık ki şimdiye kadar emellerini ve bahsettikleri emelleri yerine getirmeleri söz konusu olmadı.

Yine de GreedFall ile, verdikleri vaatleri yerine getirmekte başarılı oldular. BioWare tarafından klasik Batı RPG türünde bırakılan boşluğu doldurmak için faturalandırılan bir oyun – bir hatadan diğer hataya geçen bir stüdyo, GreedFall’un yaşayacağı çok şey var. Spider stüdyosu, büyüklük ve fazlasıyla detay isteyen bir oyunda görülmemesi gerekilen teknik meseleler bulunduruyor fakat beklenmedik bir şekilde, büyük bir denge ile beklentileri karşılıyor.

GreedFall’un en büyük gücü, oyunculara yolun hemen hemen her adımında sunduğu seçenek sayısında yatıyor. Görevleri çözme şeklinizden, karakterinizi nasıl ilerletmek istediğinize, bu geniş ve karmaşık sistemlerin birbirleriyle nasıl daha derin bir seçenek oluşturmak için etkileşime girdiklerine kadar detaylar bulunuyor. GreedFall, yalnızca seçim odaklı bir rol yapma oyunu olma iddiasını ortadan kaldıran bir oyun deneyimi sunar, ancak gerçekten de tam bir özveriyle türün temel ilkelerine sadık kalarak(rol yapma) bir deneyim sunar.

Görevlerin çoğu genellikle birden çok farklı şekilde tamamlanabilir. Bir binaya girmeniz mi gerekiyor? Gizli olarak çalışabilirsiniz ya da bu gizliliği kolaylaştırmak için korumaları uyutmak için uyku iksirleri hazırlayabilirsiniz. Binaya ait olan üniformalarını giyebilir ve hemen içeri girmeyi deneyebilirsiniz veya bir arka kapı bulup, bu şekilde girmeyi deneyebilirsiniz. İçeriye girmek için içeriğe dayalı diyalog seçeneklerini deneyebilir ve kullanabilirsiniz ya da eski güzel yumruklara ve kaba kuvvetlere doğru zorla başvurabilirsiniz.

Bu seçim unsurunu bu kadar çekici kılan şey, bu seçimlerin sonuçlarının, oyunun sistemik yapısı tarafından belirlenenden çok daha sık olması. Bağlamsal diyalog seçeneklerini kullanmak için karakterinizin “Sezgi” dalına yatırım yapmış olması gerekir. İksirleri üretmek için, “Bilim” dalında puanlara ihtiyacınız var. Karizmanızı diyalog seçeneklerinde kullandığınızda oyun başarılı olup olmadığınızı belirlemek için beceri kontrolleri yapar. Gizli görevlerde daha iyi olmak istiyorsanız, gizli istatistiklerinizi canlandırmak için bir iksir içebilirsiniz. Bir binaya girmeniz gereken daha farklı bir giriş görürseniz, (büyük bir boşluktan atlamak ya da dar bir yol boyunca yürümek gibi şeyler) yapabilmeniz için yeterli dengeye sahip olmanız gerekecektir.

GreedFall sadece iyi bir sistemik batı RPG’sinin yapmasını istediğiniz her şeyi yapacağını söylemez – aslında onları yapar. Bunların hepsi oyunun şaşırtıcı bir şekilde katmanlı ve esnek ilerleme mekaniği ile kolaylaştırılmıştır. Seviyelendirme ve deneyim puanları kazanma, beklediğiniz gibi işlev görür, ancak daha önce ortaya konan tüm örneklerin topladığı gibi, ilerlemek istediğiniz alanlarda(yeteneklerde) her zaman çok fazla seçeneğiniz vardır. Karakterinizi nasıl şekillendirmek ve inşa etmek istediğinizin büyük bir önemi vardır, çünkü her zaman kazandığınız ve güçlendirdiğiniz becerilerin ve sonuç olarak feda ettiğiniz sonuçların çeşitli aşamalarda yararlı olacağının her zaman farkındasınızdır. Karakterinizin saygı gösterme yeteneğine sahip olmasına yardımcı olur, bu da sunulan farklı oyun biçimleriyle denemeyi teşvik eder.

Savaş, elbette bu görevleri çözmenin yollarından bir tanesidir ve genellikle deneyimin etini ve patatesini oluşturur(eğer isterseniz). Bu alanda, Greedfall diğer alanlardan daha az başarılı. Bu savaşın kötü olduğu anlamına gelmiyor elbette. Anı-an mücadelesi eylem odaklı olup, karşıdan gelen saldırıları engelleme, savuşturma, hafif ve ağır yakın dövüş saldırıları, ateşli silahlar ve sihir gerektirir. Bir sorun var ki düşmanlar çok kolay alt edilebiliyor yani zorlayıcı değiller. Greedfall, tamamen işlevsel, çoğu zaman eğlenceli ama kendinizi mümkün olan her yerde dövüşmekten kaçınıyor olarak bulacaksınız. GreedFall, karakterinizi hareket ettirme konusunda biraz sert hissettirebilir ve hatta kamerayı biraz titizlikle kontrol edeceksiniz ama bunun oyunun mücadelesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

GreedFall’da bazı görevler doğada geçer. GreedFall’un doğası, The Witcher 3’e çok benziyor. Oyuncuların alabileceği sözleşmeler var. “Haydutları yönlendir” ya da “Canavarı öldür” gibi, ancak bunlar oyunda teklif edilen faaliyetlerin en düşük seviyesindeler. Gerçek, uygun yan görevler ısmarlama, el yapımı, anlatı ağırlıklı deneyimlerdir.

Bu arayışların anlattığı hikayeler ilgi çekici ve iyi anlatılmış ve bazıları şaşırtıcı derecede farklı olmuş. Yan görevler sürekli olarak tekrarlamıyorlar ve yeterince çeşitlilikte ve ilginç anlatı kancaları sunuyor. Parti üyelerinizden her biri ayrıca özel bir görev yapar. Onlar hakkında, kültürleri ve geçmişleri hakkında daha fazla şey öğrenmek, bu yan görevleri asla görmezden gelmek için fazlasıyla yeterli bir neden.

Çoğu zaman, oynattığınız karaktere özgü görevler ayrıca belirli gereksinimleri de içerir. Örneğin, denizci bir arkadaşınız, hizipleri tarafından işletilen bir binaya girmenizi isteyebilir, ancak sizden ailesi olarak gördüğü diğer denizcileri öldürmemenizi ister. Bu talepleri yerine getirmede ne kadar başarılı (veya başarısız) olmanız, söz konusu karakterle ilişkinizi etkiliyor, ki bu da uzun vadede ilginç tepkiler doğurabilir.

Benzer şekilde, oyundaki hemen hemen her büyük arayış, GreedFall’un dünyasındaki birçok fraksiyona karşı tavrınızı da ekler veya bunlardan uzak durur. Bu fraksiyonlarla olan şöhretiniz anlatının daha geniş işlemelerini etkileyebilir. Açık olmak gerekirse, görevler ya da ana hikayenin sonsuz sayıda bitişi olması gibi bir şey değildir. Her birinin sınırlı sonuçları vardır. Ancak, bu sonuca nasıl ulaştığınız, süreçler üzerinde ne kadar kontrolünüz olduğu nedeniyle her zaman ilgi çekici bir deneyimdir.

GreedFall’da çok fazla çeşitlilik, arayış bulunuyor. Oyunun sürükleyici ve ikna edici bir dünyası var. Oyun çok iyi yazılmış ve bu çok şaşırtıcı, diyalog, kodeks veya girişlerde bulabileceğiniz arka plan metni açısından olsun, Seslendirme olsun, en azından ana karakterler için. Oysa oyundaki tüm hikayelerin ve karakterlerin gücünü gerçekten ortaya çıkaran şey, oyunun çok etkili bir ayar olarak sattığı dünya. GreedFall tarihten esinlenen sömürgecilik betimlemelerini daha fantastik unsurlarıyla birleştirir ve yeni keşifler ortaya koyma, cürufları büyüleme ve çok boyutlu çatışmaları hemen hemen sürekli yapma ve oyun dünyasını büyük ölçüde zenginleştirme işlevini yerine getirme ortamını güçlendirir.

Ve GreedFall’ın dünyası, tasarım perspektifinden kavramsal açıdan bakıldığında tekil olarak etkileyici olmasa da, hâlâ el işi deneyimleri için harika bir folyo görevi görüyor. Dragon Age başlıkları gibi, GreedFall’in haritası da tek, kesintisiz, geniş, açık bir dünya değil, daha küçük çeşitli konumların bir koleksiyonudur – bu aslında oyun için çok işe yarayan bir şey. Bu yerlerde, harabelerden, köylerden ve ormanlardan daha büyük şehirlere ve büyük yuvarlanma ovalarına kadar çok fazla çeşitlilik var. Daha da önemlisi, alanların hiçbiri gereksiz yere kendilerini büyük hissetmiyor, hepsi benzersiz ve bu yerler ilginç görevler ve ilgi alanları ile yoğun bir şekilde dolu.

GreedFall, bazı şeylerin teknik tarafında bazı sorunlara sahip. Nispeten daha sıkı bir bütçeyle yapılan bir AA oyunda görmeyi umduğunuz türden sorunları barındırıyor. Animasyonlar biraz sert olabilir ve dudak senkronizasyonu genellikle kapalıdır, dokular yakından bakıldığında çamurlu görünür, kesim sahneleri bazen garip ve ani geçişler yapar, iç ve karakter modelleri için varlıklar genellikle yeniden kullanılır. Bu sorunların hiçbiri yaygın değil, ancak sıklıkla fark edilecek kadar belirgindir.

Tüm bunlarla birlikte, bu konuların göz ardı edilmesi de kolaydır. Çünkü önemli olan konulara gelince, bu deneyimi yaratacak veya bozacak şeyler çokta söz konusu değil. Ancak GreedFall, alternatiflerin eksikliğinden dolayı sadece etkilemiyor. Bu tarz bir oyunda görmek isteyebileceğiniz hemen hemen her şeyi başarılı bir şekilde sunuyor ve bunu ikna edici bir şekilde yapıyor. Bu neslin türünde pek çok gerçek yarışmacının yokluğuna dikkat çeken oyun oynamayı seven batı rolünün hayranları, kendinizi hazırlayın: BioWare’in mirasına yeni bir mirasçı geldi!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir