hellblade

Hellblade Senua’s Sacrifice 1 – İnceleme

8 Ağustos 2017 yılında karşımıza çıkan ve kuraklık döneminde bize ilaç gibi gelen; düşük bütçeli olmasına rağmen diğerlerinden bağımsız, hikayesiyle ve seslendirmeleri ile günümüzde çıkan çoğu oyundan çok çok daha kaliteli bir oyun Hellblade Senua’s Sacrifice. Günümüzdeki birçok oyun firması her kitleye satabilmek için oyundaki korkutucu veya baş ağrıtıcı, psikoloji ve zihinsel problemlere yol açabilecek ögeleri kaldırmakta. Hellblade Senua’s Sacrifice ise oyunun en büyük artısını insanlara gösteriyor.

hellblade

Hellblade, düşük bütçeli bir yapım. Oyunun yapımcısı Ninja Theory bunu bize fark ettirmese bile oyundaki bulmaca yöntemlerini ararken fark ettiriyor, bu noktaya daha sonra değineceğiz. Oyun, ana karakterimiz Senua’nın içinde yaşadığımız bir dünyaya yol aldırıyor. Senua, yaşadığı köyde olan yangınlardan sorumlu tutulmuş ve halk tarafından dışlanmış kişi Senua’nın olduğunu işaret etmektedirler. Senua bir psikoz hastası ve oyunun içinde resmen Senua’yı yaşıyoruz. Oyunun hikayesi kayık yolculuğunun başladıktan sonra cehennemin ötesinde yaşatmayı amaçlıyor. Bu da oyunun keyifli ve saldırı mekaniklerine yenilikler getirmeyi sağlıyor.

Oyunun seslendirmeleri ve kaliteleri mükemmel. Zaten Ninja Theory bu tonun aynısını, Senua’s Saga: Hellblade II’de de kullanacaktır. Oyunun kayık sahnelerine doğru ilk semptomlarını belirtmektedir. Oyun gerek grafikleriyle, gerek hikayesiyle, gerek oynanışıyla, gerek mekanikleriyle ve gerek bulmacalarıyla oyun dünyasında büyük bir iz bıraktı. Bu izi ancak sadece bu özellikler ile bırakmıyor. Size şöyle açıklayabilirim ki oyunda olan sesleri üç boyutlu olarak duymaktasınız. Oyunu 4 ile 3 saat aralığıyla baş ağrısı veya kusma gibi hassas noktalarınız varsa yaşayabilirsiniz. Oyunun bunu da yaşatması gayet normal çünkü oyunun amacı Senua’yı yaşamak. Deliliğini bize gerçek olarak gösteriyor ve bir psikoz hatası olarak oynamaktayız.

hellblade

Hikaye güzel, doğa manzaraları ise Rise Of The Tomb Raider serisinin manzaraları ile eşe-benzer. Hikayede bizden başka birçok insanın fark ettiği gibi çizgisel bir anlatımı oyuncuların anlayamayacağını düşünerek birçok kez tekrar etmeleri. Savaş mekanikleri düşük bütçeli bir oyuna göre fena değil, God of War kafasında ve düşük bütçeli olmasına rağmen rakip adama vurduğunu, bir başarımı kazandığını hissettiriyor. Böylece Hellblade Senua’s Sacrifice oyun içerisinde her zaman;

Deliliği oyun içerisinde gereğinden fazlaca tatmin ediyor.

– Ömer Baran Bilgin

Hellblade’de fark ettiğimiz bir nokta var. Karşıdaki rakip yaratıklara saldırırken içlerinden çıkan kanı, oyun tonlarıyla ve gözünüze gözüken bir şekilde yaptığı için Hellblade Senua’s Sacrifice oyundaki deliliği yaşatıyor. Hikayesi güzel olmasına rağmen 10 saatte bitirebileceğiniz bir oyun. Bulmacalar oyunda özgün ve oldukça kreatif. Sorun olan tek şey hikayeyle birlikte çoğu bulmacanın ya kafa karıştırması ya da tekrar etmesine neden oluyor. Böylece oyun dünyasında büyük bir iz bırakıyor.

hellblade

Hellblade Senua’s Sacrifice’ı satın almak için buraya tıklayabilir, oyun haberleri ve incelemeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
epicgames
Epic Games, Exclusive Oyunlarda Büyük Miktar Para Kaybediyor ( 300 Milyon )