Signal, Whatsapp tarzı SMS’e alternatif bir mesajlaşma uygulamasıdır. İşte neden Signal bu kadar popüler, ve neden Signal’e geçmelisiniz.

Signal’in farkları nedir? Neden onu seçmeliyiz?

Signal, tamamiyle ücretsizdir ve tüm yaygın platformlarda kullanılabilir. Tek gereken bir telefon numarası. Signal, diğer mesajlaşma uygulamaları ile aynı şekilde çalışır. Özel mesajlaşma, 1000 kişiye kadar grup mesajlaşma, stickerlar, gifler, 8 kişiye kadar arama ve video aramadan oluşur. Signal, büyük bir şirket tarafından geliştirilmemiştir. Bunun aksine Signal, kâr amacı gütmeyen bir vakıf tarafından geliştirilir ve bağışlar sayesinde finanse edilir. Signal, sizin verilerinizi toplamaya çalışmaz veya reklam göstermez. Signal’in çok benzer bir arayüzü olsa da, onu asıl özel yapan güvenliğidir. Signaldeki konuşmalarınız uçta uca şifrelenmiştir ve bu geliştiricilerin bile göremeyeceği anlamına gelmektedir. Signal ayrıca tamamen açık kaynak kodludur. Kaynak kodu Github‘da mevcuttur.

signal

Signal nasıl bu kadar güvenli?

Signaldeki tüm iletişimler uçtan uca şifrelenmiştir. Bu iletişimin geçtiği cihazlar arasında olmaktadır. Signalin geliştiricisi bile bu mesajları göremez. Signal bunun için kendi şifreleme protokolünü yaratmıştır. Signali yaygın mesajlaşma uygulamalarının önüne geçirende budur. Örneğin, Facebook, Messenger’da yazdığınız her şeye erişebilir. Facebook, mesajlarınızı reklam için kullanmayacağını söylüyor, ancak bunu ileride değiştirmeyeceğinden emin miyiz? Evet, bazı diğer mesajlaşma uygulamaları isteğe bağlı şifreli mesajlaşma sunar. Ancak Signal’deki her şey her zaman ve varsayılan olarak şifrelenir.

Signal ayrıca, bir süre sonra otomatik olarak kaldırılacak kendi kendini imha eden mesajlar dahil olmak üzere başka bir sürü gizlilik özellikleri de sunar. Çoğu şirket sizin hakkınızda veri depolarken, Signal bunu yapmamaya çalışıyor. Bir mahkemede sizle ilgili bilgiye ihtiyaç duyulsa ve bu bilgi Signal’den istense bile Signal hakkınızda nerdeyse hiçbirşey bilmiyor. Signal yanlızca hesabınıza bağlı telefon numarasını, son bağlantı tarihini ve hesap oluşturma tarihini depolar. Aksine, Facebook tam adınızı, Facebook Messenger’da söylediğiniz herşeyi, hesabınıza eriştiğiniz coğrafi konumları vs. ortaya çıkarabilir. Signal’de kullandığınız herşey – mesajlar, resimler, dosyalar vb.- telefonunuzda yerel olarak depolanır.

Signal-Messenger

Signal neden birden çok popüler oldu?

Signal’in uçtan uca şifrelemesi en büyük özelliğidir. Gizlilik konusunda endişeli olan kişiler Signal’e geçmeyi tercih ediyor. 2021’in başında Elon Musk’tan Twitterin CEO’su Jack Dorsey’e kadar herkes tarafından onaylandı ve Apple ve Google’ın uygulama mağazasında zirve yaptı. Signal aslında yeni bir uygulama değildir, 2013’te çıkmıştır. Gizliliğe önem veren kişiler tarafından uzun süredir kullanılan ve saygı duyulan bir uygulamadır. Edward Snowden, 2015’te Signal’i kullandığını belirtti. 2021’in başında, Signal çok daha büyük bir kesim tarafından kabul görmeye başladı. Bunun nedeni Whatsapp’ın Facebook ile daha fazla veri paylaşmak için gizlilik politikasında yaptığı değişimlerdi. Birçok kişi gizliliği için Signal’e geçiş yaptı.

signal

Teknoloji haberleri ve diğer topluluk gelişmeleri hakkında yenilikleri, duyuruları takip etmek için buraya basabilirsiniz, Signal’in ana sayfasına ulaşmak için ise buraya basabilirsiniz.


administrator

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir