PC Platformu İçin En İyi 15 Hayatta Kalma Oyunu

Hayatta kalmalısın…

Hayatta kalma oyunları… bizi maceradan maceraya atan ve sürekli kaynak toplamaya zorlayan oyunlar. Çoğu kişinin sevdiği ama bir o kadarda sevilmeyen bir oyun türü. Evet, hayatta kalma alanında binlerce oyun bulunmakta. Ancak bu oyunların çoğu pek sürükleyiciliği olmayan ve bir süre oynadıktan sonra sıkılacağınız oyunlar. Bizde bugün sizlere sıkılmadan oynayacağınız 15 adet Hayatta Kalma oyununu tanıtacağız. İsterseniz daha fazla uzatmadan başlayalım.

15. Raft

Geliştirici: Redbeet Interactive
Yayıncı: Axolot Games
Oyunun Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/648800/Raft/

Denizin ortasında ilerleyen bir sandalın üzerinde denizde gezen parçaları toplayarak hayatta kalmaya çalıştığınız bir oyun olan Raft, oyuncusuna saatlerce oynama imkanı sunuyor. Genel olarak bir sonu olmayan Raft, siz ne zaman sıkılırsanız o zaman bitiyor. Tabi birde salınızı kaybederseniz.Oyun içerisinde salınızın etrafından geçen varilleri, yaprakları, tahtaları toplayarak sandalı büyütmeniz gerekiyor. Ayrıca açlıktan ölmemek için balık avlamanız, susuzluktan ölmemeniz için ise su ısıtıp içmeniz gerekiyor. Tabi ara sıra salınıza saldıran köpek balıklarınıda unutmamak gerekiyor.

14.  State of Decay 2

Geliştirici: Undead Labs
Yayıncı: Microsoft Studios
Microsoft Sayfası: https://www.microsoft.com/tr-tr/p/state-of-decay-2/9nt4x7p8b9nb

State of Decay 2, arkadaşlarınızla veya tek başınıza oynayabileceğiniz açık dünya bir zombi kıyameti oyunudur. Oyun içinde size doğru saldıran farklı türde zombilerden kurtulup evlerden silahlar toplamanız gerekiyor. Diğer zombi oyunlarının aksine grafik anlamında gelişmiş bir oyun olan State of Decay 2, oyuncularının keyifli saatler geçirmesini sağlıyor.Oyunun kötü bir özelliğinden bahsedecek olursak, bilgisayar optimizasyonu ciddi anlamda kötü bir oyun. Zaten oyun Xbox platformu için tasarlanmış olduğundan PC kullanıcılarına pek hitap etmeyen bir oyun. Yinede eğer sisteminiz iyi ise ciddi anlamda keyifli saatler geçirebileceğiniz söyleyebilirim.

13. ARK: Survival Evolved

Geliştirici: Studio Wildcart
Yayıncı: Studio Wildcart
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/346110/ARK_Survival_Evolved/

İçinde zombilerin olduğu hayatta kalma oyunlarını gördük. Peki içinde vahşi ve evcilleştirilebilir dinazorların olduğu oyunları gördük mü? ARK: Survival Evolved oyunu, içerisinde sadece malzeme toplayıp ev kurup gelişmenize dayalı bir oyun. Acaba sadece bunlara mı dayalı?Oyun içerisinde yüzlerce farklı türden dinazor bulunuyor. Bu dinazorlar bazen bizi kaynak toplarken, bazende evimizdeyken öldürebiliyorlar. Veya biz onları öldürerek yemeğimiz yapabiliyoruz. Veya evcilleştirip üzerlerine binerek etrafı dolaşabiliyoruz. Bu özelliklerine ek olarak dövüş mekaniği ve her bilgisayar için özelleştirilebilir grafik oyunları ile belkide en iyi hayatta kalma oyunlarından birisi.

12. Terraria

Yapımcı: Re-Logic
Yayıncı: Re-Logic
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/105600/Terraria/

Kaz, dövüş, keşfet, kır, bul, yap. Hepsi bir oyunda toplanmış bir halde. Terraria içinde sonsuz dünyası ile en bilinen hayatta kalma oyunlarından birisi. Çoğu kişiye göre Minecraft’ın 2D hali olan Terraria, içinde bulunan onlarca farklı boyutu ve açık dünyası ile Hayatta Kalma oyuncularının gönüllerine taht kuran oyunlardan bir tanesi.Oyunda istersek köy bulup yerleşebiliriz, istersek de kendimiz kaynak toplayarak köy inşa edip başkalarının köyümüze yerleşmesini bekleyebiliriz. Bu yerleşen kişilerin bazıları bize eşyalar satacaktır, bazıları ise bizi maceradan maceraya sürükleyecek olan görevler verecektir. Terraria, sadece 512MB Ram istemesi ile en kötü bilgisayarlarda bile çalışabilecek durumda olan bir oyun. Bu sayede günümüzde bile hala onlarca oyuncusu bulunuyor.

11. Unturned

Geliştirici: Smartly Dressed Games
Yayıncı: Smartly Dressed Games
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/304930/Unturned/

Unturned… zombi oyunlarının sansürlü hali. Oyunda ister arkadaşlarınızla isterseniz de tek başınıza zombilere karşı kapışabilirsiniz. Tabi zombiler sanıldığı kadar güçsüz değil ve silahlarımız o kadarda fazla değil. Benzinlik, market gibi yerlerden toplayacağımız sınırlı mühimmatlar ile zombileri öldürmemiz gerekiyor.Bir sona sahip olmayan Unturned oyununu önceden çok oynansa da şuanda çok oynanan bir oyun değil. Bunun sebebi ise grafiklerinin ve mekaniklerinin ciddi anlamda çağın gerisinde kalması ve düzgün güncelleme almaması.

10. The Long Dark

Geliştirici: Hinterland Studio Inc.
Yayıncı: Hinterland Studio Inc.
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/305620/The_Long_Dark/?l=turkish

Bir buzul çağını daha kaldırabilecek misin? The Long Dark oyunu, bir jeomanyetik felaket sonrası dünyanın yeniden buzul çağını yaşamasını anlatmaktadır. İlk tek kişi Hayatta Kalma oyunudur. Yani etrafta ne zombi var nede sana saldırıp seni öldürmek isteyen düşmanların. Sadece sen ve soğuk kış. Tabi düşman yok diye rahat olduğunu düşünme. Oyunu oynadıktan sonra en büyük düşmanın kış olduğunun farkına varacaksın.Oyunda üşüme, susama, görüş alanımızın daralması gibi özelliklerde bulunuyor. Örneğin eğer üssümüzde delik var ise üssümüzde olduğumuz halde üşümeye başlıyoruz. Oyun içerisinde çığ düşmesi, kar fırtınası gibi olaylarda yaşanabiliyor ki bunlar sizi öldürebiliyor veya eğer ilerlediyseniz tüm ilerlemenizi hiç edebiliyor. Bu yüzden dikkatli olmak gerekli.

9. Oxygen Not Included

Geliştirici: Klei Entertainment
Yayıncı: Klei Entertainment
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/457140/Oxygen_Not_Included/

Bütün koloni sizin sorumluluğunuzda! Uzayda hayatta kalma tarzı bir yapıya sahip olan Oxygen Not Included, koloni kurup gelişmenize ve yeni kaynak arayışına dayalı bir oyun. Oyun ilk bakışta Fallout Shelter’ı andırsa da oynadıkça Fallout’tan çok farklı olduğu anlaşılıyor. İlk başta birkaç kişiyle başlayan mürettebatınız oyun ilerledikçe artıyor.Oyun içerisinde kaynaklarınız çok sınırlı. Eğer kaynaklarınız azalırsa mürettabatınız ölmeye veya koloniyi terk etmeye başlıyor. Çünkü oyundaki mürettebatın bile yapay zekası bulunuyor. Bir kişiyi bile kaybetmeniz büyük bir sıkıntı çünkü oyundaki her şey için bir veya birkaç kişiyi görevlendirmeniz gerekiyor. Oyunda su ve yemeğin dışında en büyük kaynak oksijen. Oksijeni ise bulmanın bile zor olduğu bu oyun zoru sevenlerin başından kalkamayacağı oyunlardan bir tanesi.

8. Frostpunk

Yapımcı: 11 Bit Studios
Yayıncı: 11 Bit Studios
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/323190/Frostpunk/

Yine bir buzul çağı oyunu… Ama bunun diğerlerinden bir farkı var. Bunda siz savaşmıyorsunuz, savaştırıyorsunuz. Mücadele etmiyorsunuz, ettiriyorsunuz. Krallık kurup gelişmeye dayalı olan bu oyunda krallığınızı sürdürmek o kadar kolay değil. Başladığınız yerine çevresindeki kaynakları ve insanları toplayarak güçlenmeniz gerekiyor.Oyun içerisinde bize dışardan saldırıp kaynaklarımızı ele geçirmek isteyen kişiler oluyor. Veya içeriden bize ihanet edip düşmanlara katılanlar oluyor. Bu kişilerin saldırılarından kurtulmak için ise surlarınız ve surlarınızdaki savunma kuvvetlerini arttırmanız gerekiyor. Stratejinizi sonuna kadar kullanmanız gereken bu oyunda tek düşmanınız kış olmayacak.

7. How to Survive

Yapımcı:Eko Software
Yayıncı: 505 Games
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/250400/How_to_Survive/

Geminiz batıyor ve bir ıssız adaya düşüyorsunuz… Dur bir dakika, ıssız adaya düşemezsin çünkü bu oyunların yapısına aykırı. Her neyse ıssız adaya düştüğünü düşünerek ada içerisinde ilerlemeye başlıyorsun ancak o da ne? İlerlerken karşınıza elektrik direkleri çıkıyor. Yalnız değilmişim diye seviniyorsunuz ancak sonradan keşke yalnız olsaydım diyeceğiniz aklınıza gelmiyor…Oyun içerisinde zombilerde dahil olmak üzere farklı farklı yaratıklar bulunduran bir hayatta kalma oyunu. Terk edilmiş bu şehirde evlere girip kaynak toplayarak hem yiyecek içecek bulmanız gerekiyor, hemde yaratıklarla savaşıp hayatta kalmanız. Sizi ciddi anlamda zorlayacak bu oyunda gelişebilen oyuncuları tebrik etmek gerekiyor.

6. This War of Mine

Yapımcı: 11 Bit Studios
Yayıncı: 11 Bit Studios
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/282070/This_War_of_Mine/

Savaş ne kötü şeydir değil mi? This War of Mine yani Benim Savaşım anlamına gelen bu oyun ise sizi savaşın tam ortasına götürüyor. 1992-1996 yılları arasında olan Bosna Savaşı sırasındaki Saraybosna kuşatmasından esinlenilen bu oyun sizi hayatta kalma ile gerilim arasında götürüp getiren bir oyundur.Oyun içerisinde savaş alanındaki binalara girerek silah takası yapmak için eşya topluyoruz. Bu silahlarla ise karşımıza gelen düşmanları öldürüyoruz. Genel olarak karanlık bir atmosfere sahip bu oyunda kendimize ait bir evimizde bulunuyor ve bu evimize bazı kişiler saldırabiliyor. Savaşı ve gerilimi içinde hissetmek isteyenler için en iyi hayatta kalma oyunlarından birisi.

5. Subnautica

Yapımcı: Unknown Worlds Entertainment
Yayıncı: Unknown Worlds Entertainment
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/264710/Subnautica/

Devasa bir keşif gemisindesiniz. Bir anda gemi bilinmeyen bir cisim tarafından saldırıya uğruyor. Sizde hızlı bir şekilde denizaltılardan birine atlıyorsunuz ancak kafanıza çarpan cisimle bayılıyorsunuz. Uyandığınızda ise denizaltıda olduğunuzu fark ediyorsunuz. Geminin kapağını açıp dışarı baktığınızda ise ilerde keşif gemisinin enkazını görüyorsunuz. Burada hayatta kalmak için tek şansınız o gemiyi tekrar yapmanız.Denizlerin altında hayatta kalma konseptiyle farklı bir oyun olan Subnutica, etraftan topladığınız cisimler ile büyük gemiyi tamir edip kurtulmanıza dayanan bir oyun. Denizin altında binlerce kaynak bulunuyor ancak bu kaynakların çevresinde devasa deniz canlıları bulunuyor. Onları öldürmeniz veya oradan uzaklaştırmanız gerekiyor ki bunu yapmak pek kolay olmayacaktır.

4. Rust

Yapımcı: Facepunch Studios
Yayıncı: Facepunch Studios
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/252490/Rust/

En bilindik Hayatta Kalma oyunlarından biri olan Rust, çok oyunculu açık dünya hayatta kalma oyunudur. Oyun içerisinde binlerce oyuncu ile birlikte yaşam mücadelesi veriyorsunuz ki o oyuncular pek dost canlısı gibi gözükmüyor. Oyuncuların yanı sıra oyunun kendi maden alanları ve özel bölgeleri bulunuyor ki buralardan eşya yapımını öğrenebileceğiniz şematikleri veya özel silah ve patlayıcıları elde edebilirsiniz.Eğer kendi basenizi kasmaktan sıkıldıysanız hedefinizi başka baselere çevirin. Düşmanlarınızı ve size tehdit oluşturabileceğinizi düşündüğünüz herkesin evini patlatarak onların kaynaklarını ele geçirmeniz gereklidir. Ancak bu kolay bir iş değil çünkü düşmanlarınızında taretleri ve özel build teknikleri bulunuyor.

3. Don’t Starve

Yapımcı: Klei Entertainment
Yayıncı: Klei Entertainment
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/219740/Dont_Starve/

Çizgi filme benzer grafikleri ile çoğu kişini ön yargı ile yaklaştığı oyunlardan bir tanesi olan Don’t Starve, açık dünya bir macera-hayatta kalma oyunudur. Oyun içerisinde kaynak toplayarak çeşitli makineler yapabiliriz veya bizi öldürmek isteyen canavarlara karşı koymak için silahlar yapabiliriz.Oyun içinde açlıkta bulunuyor ki açlığımız oyunun başında bize ciddi anlamda sorun çıkartıyor. Ancak ilerledikçe oyuna alışıyoruz ve açlığımızı kontrol edebiliyoruz. İlk günlerde bir kamp ateşinin etrafında konaklasak da geliştikçe kendinize ev yapabiliyorsunuz. Sürekleyici bir oyun olan Don’t Starve zor olsa bile çoğu oyuncunun severek oynadığı bir yapımdır.

2. The Forest

Yapımcı: Endnight Games Ltd.
Yayıncı: Endnight Games Ltd.
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/242760/The_Forest/

Uçak düşüyooor! Ama şansımıza bak ki biz ve oğlumuz kurtuluyoruz. Ama yine şanssızlığıma bakıyoruz ki vahşi bir kabile ve yüzlerce çeşit yaratığın olduğu bir adaya düşüyoruz. Kabile üyeleri oyunun başında çocuğumuzu uçaktan kaçırıyor ve bizde oyun boyunca kabilenin izini sürerek oğlumuzu kurtarmaya çalışıyoruz. Bazen onların ayin alanlarını buluyoruz ve oğlumuzu öldürdüklerini düşünüyoruz. Ancak oyun sonunda kabilenin merkezini basarak oğlumuzu kurtarıyoruz.Hayatta kalmanın yanı sıra korku/gerilim içeren bu yapım zorlayıcılık anlamında özellikle geliştirildiği belli oluyor. Çünkü daha ilk geceden evimizi yapamadan etraftaki yaratıklar üzerimize atlamaya başlıyor. Tabi bu yaratıkların da kabile üyelerininde ortak amacı bir olup bizi öldürmek. Bizde kendi evimizi kurarak onlara karşı savunma yapıyoruz. Oyunu istersek çok oyunculu da oynayabiliyoruz ki hikayede değişim olmuyor.

1. Minecraft

Yapımcı: Mojang
Yayıncı: Mojang
Orijinal Sitesi: https://www.minecraft.net/tr-tr/

Hayatta kalma deyince ilk akla gelen oyunu yazmayacağımızı düşünmediniz herhalde? Minecraft her platformda yer alışı ve hayatta kalma dünyasındaki sonsuz oynanışı ile hayatta kalma oyunları arasında yıllardır zirveyi koruyor.Minecraft’ın yıllardır zirveyi almasındaki asıl etken hiç değişmeyen bir medya gücünün bulunması. Youtube üzerinde ciddi bir kitlesi bulunan Minecraft’ın her devirde Youtube üzerinde videoları yayınlandı. Özellikle yazın başında yaptığı muazzam geri dönüş ile zirvenin onun olduğunu yeniden kanıtladı.Bu tür oyun haberleri makalelerinin devamı için OyunGezgin portalımızı takip etmeyi unutmayın.

Daha Fazla İçerik
horizon-forbidden
Horizon Forbidden West, PS4’te Sonraki Bölümleri Deneyimleyebilecekler