Sony bu hafta, PlayStation 4 satışlarının, 100 milyon birime ulaştığını bildirdi. Ancak bu haber Sony açısından pek iyi bir haber değildi. Sony’nin nisan-haziran aylarında sattığı 3,2 milyon PS4 sistemi şirketin iç beklentilerinin biraz altındaydı. Düşüşün sebebi neydi?

Sony, şirketin yeni nesil konsolu PlayStation 5’i duyurması nedeniyle insanlar yeni konsolu istediklerini ve PlayStation 4 almak yerine biraz daha beklemelerini ve bunun sonucunda da yeni nesil konsola sahip olmayı planladıkları için satışlar ciddi anlamda düştü.

Sony henüz yeni nesil konsolunu resmi olarak ilan etmedi. Ancak PlayStation mimarı Mark Cerny, bu yılın başlarında konsol ve onun özellikleri hakkında bilgiler aktarmaya başladı. Bundan sonraki olacak Sony toplantılarında konsol hakkında daha fazla içerik paylaşılacağı doğrulandı. 

xplaystation-4-satis-rakamlari-o-kadar-da-parlak-degil.jpg.pagespeed.ic.EKLNFeWypl.jpg

Yeni bir konsol ortaya çıkınca, eski konsolun satışlarının bir dereceye kadar düşmesi, oyun endüstrisindeki tarihsel bir eğilim. Satışların düşmesi, insanların daha yenisinin geleceğini bildiklerinde konsol satın almaya istekli olmasıdır. PS4 satışlarının güncel hali ile burada neler olduğu anlaşılıyor. Sony, bu devam eden başarının “PS4 platformunun hala birçok kullanıcıdan destek aldığını gösterdiğini” söyledi.

Sony aynı zamanda cari mali yılda oyun satışları için bir düşüş öngörüyor. Şirket, üçüncü parti oyun satışlarının düşmesi nedeniyle, yıldan yıla sabit kalmak için beklentilerini azaltıyor. Ücretsiz oyunlardan beklenenden de düşük gelir elde edildi. Bu yavaşlayan gelir, Fortnite ve diğer battle royale oyunları içinde geçerli olabilir. 

Bunların dışında Sony, “ağ servislerinin” mevcut mali yılda daha fazla gelir elde etmesini beklediğini söyledi. Genel olarak, Sony, mali yıl boyunca ana odak noktalarından birinin şirketin sahip olduğu kullanıcı tabanını büyütmenin yanı sıra “yeni nesil platformun başlatılması için hazırlık” olduğunu söyledi.

PS541.jpg

Henüz resmi olarak şu tarihte konsolumuz satışa çıkacak gibisinden açıklamalarda bulunulmadı. Ancak PlayStation 5’in 2020 tatilinde piyasaya sürüleceği söyleniyor. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir