Stardew Valley Rehberi – Pazar ve İletişim (1.5)

Stardew Valley, 26 Şubat 2016 tarihinde çıkmış bir tarımcılık simülasyonu, rol yapma oyunudur. Oyunda pek çok insanla etkileşimde geçebiliyorsunuz. Tahıllar, ticaret, binalar, ev yapmak, geliştirmek, yeni yerler keşfetmek ve bunların yanına büyük güncellemeler gelerek oyunun performansını bir adım aşağıya çekmeyerek en kaliteli bağımsız oyunlardan ilk 10’a giren bir oyun Stardew Valley. Oyunun en çok merak edilen ve oyun içerisinde istemeseniz bile elinde sonunda gideceğiniz pazarlık yapabileceğiniz insanlar hakkında detaylı bir rehber yayınlamaya karar verdik.

stardew-valley

Pazarlar

Marketler, bir diğer adıyla pazarlar oyundaki en önemli ticaret yöntemidir. Çiftlik yetiştirebildiğiniz, kuyu yapabildiğiniz bir dünyada da ticaret yapmak oldukça önemli. Oyunun zorlayıcı kısımları ise bu pazarlar geçici günler arasında aktif kalıyor. Cuma ve Pazar günleri gibi hafta-içi ve hafta-sonu kavramları oyunda bulunmakta. Pazarlar oyunda gelişmeniz için önemli bir unsur çünkü siz o ticaretler sayesinde önemli replikler kazanıp, önemli bir güven içinde olacaksınız. Pazarlardan en büyük örneğini ise sizler için tüccara benzer bir hali olan Vagoncuyu sizlere biraz bahsedelim.

Vagoncu tüccar, her Cuma ve Pazar günleri sihirbaz kulesinin kuzey doğusunda görünür. İçinde bir tüccar olan, gözlüklü ve fesli bir domuzun çektiği eski bir panayır vagonu. Hanımefendi, yıldız damlası elde etmek için gerekli olan “Nadir Tohum” da dahil olmak üzere çeşitli eşyalar ve ürünleri bulunmakta. Vagoncu Tüccar, Cuma ve Pazar günleri müsait olsa bile çok nadir olsa da gelmeyebiliyor. Bu da sihirbaz kulesinin doğusunda bulmanız bazen de olsa yok olabilir. Ayrıca Iridum Sprinklers gibi yiyecekler, mahsuller ve zanaat malzemeleri satmakta. Sattığı eşyalar ve ürünlerin bazıları

  • Marangoz Ahşap Mangal Tarifi: 250G
  • Ahşap Lamba Direği Tarifi: 500G
  • Demir Lamba Direği Tarifi: 1000G
  • Ahşap Yer Tarifi: 500G
  • Taş Zemin Tarifi: 500G
  • Basamak Taşı Yolu Tarifi: 500G
  • Saman Yer Tarifi: 1000G
  • Kristal Yolu Tarifi: 1000G
stardew-valley

Gece Pazarı

Stardew Valley Gece Pazarı, kış aylarında 15-17 günlerinde oluşmaktadır. Gece Pazarı oluştuğunda sahile yürüyebilir ve rıhtımda tekneler ile çok sayıda tüccar ile karşılaşabilirsiniz. Bazı mallar satın alabilir veya onlardan sizi bir tekne turuna çıkarmalarını isteyebilirsiniz. Pazar 17.00-02.00 arası ziyaretçilere açıktır, ancak Deniz Kızı Teknesi 12:30’dan sonra kapanıyor ve Denizaltı Gezintisi 23.00’e kadar çalışıyor. Gece Pazarı ile diğer festivaller arasındaki fark, sahile yakın olanlar da dahil olmak üzere evlerin ve dükkanların kapalı olmamasıdır. 

Festival süresince de hayvanlarınızı beslemeye devam etmeniz gerekecek. Festival süresince değişen şey, Sahilin haritasıdır. Bu nedenle, sandıklar veya yengeç kapları gibi oraya yerleştirilen veya gizlenen öğeler geçici olarak kaybolur. Etkinlik sırasında, Kumsalda olağan eşyaları da bulamayacaksınız. Ancak, Gece Pazarı gerçekleştiğinde, canavarları toplama, balık tutma veya öldürme ile ilgili görevleri tamamlayabilirsiniz. Gece Pazarı oluştuğunda, köylüler her zamanki programlarını Plaja yürümek için değiştirirler. Pazar da diğer festivallerden farklı çünkü ona katılan köylülerle konuşursanız dostluğunuz artacaktır.

Kahve Tüccarını Gece Pazarından Bulmak

Burada ücretsiz bir fincan kahve alabilirsiniz. Üstelik 10 dakikada bir tekrarlayabilirsiniz. Oyunun bu özelliğinden yararlanırsanız, Stardew Valley’e kolay para kazanabilirsiniz: Festival süresince 24.300 altın değerinde olan 162 fincan kahve toplayabilirsiniz ve ünlü ressam lupininin her gün yeni bir tablo satıyor. Her resmin maliyeti 1.200 altın. Toplamda 9 resim var, bu yüzden üç yıl içinde tam bir döngüye giriyorlar. Kızıl kartalı tasvir eden bir resim, bir Kızılderili kabilesi olan Hopi’nin sanat tarzını temsil ediyor. Bu da gece pazarını değerli kılan nadir özelliklerden birisi.

stardew-valley

Balıkçılık Denizaltı

Denizaltında, bir Kaptan’dan sizi derin deniz balıkçılığı gezisine çıkarmasını isteyebilirsiniz. 1.000 altına mal oluyor. Denizaltının alçalması ve yükselmesi 30 dakika sürer. Su altındayken balık tutmak için bir tuzak kapısı kullanabilirsiniz. Tek oyunculu modda oynuyorsanız, çok uzun süre beklemenize gerek yok – sadece envanteri açın ve oyun süresini durdurun. Bazı balık türleri yalnızca Denizaltıdan yakalanabilir, bunlar Blobfish, Midnight Squid ve Spook Fish’dir. Yolculuk sırasında Ahtapot, Deniz Yosunu, Süper Salatalık ve Deniz Hıyarı da yakalayabilirsiniz. Bazı oyuncular da bir İnci yakaladı, ancak onu yakalama şansı sadece %1 ihtimal. Kısaca onu tutmanız için zorlanabilirsiniz.

Deniz Kızı Tekne

17:00 – 12:30 arası açık. İçeri girdiğinizde bir deniz kızı sizi şarkı söyleyerek karşılıyor ve bir ara sahne başlıyor. Deniz kızı performansını 1 saat 40 dakika izleyebilir ya da istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Tek oyunculu bir Stardew Valley Xbox veya Stardew Valley Steam ile oyunun masaüstü versiyonunu oynarken, envanteri açarsanız süreyi de durdurabilirsiniz. Performans bittikten sonra, çeşitli notaları çalmak için tekneye tıklayabilirsiniz. Doğru notaları doğru sırada çalarsanız, size özel bir öğe verilecektir. Doğru not sırasını Gizli Not 15’te bulabilirsiniz.https://www.youtube.com/embed/zRn1Bib8-k4?feature=oembed

Stardew Valley hakkında daha fazla rehber ve bilgilendirici makale için ana sayfamızı takip etmeyi, Stardew Valley’i satın almak istiyorsanız eğer Steam sayfasına giderek almayı unutmayın!

Daha Fazla İçerik
Battlefield, Mobil Platforma Çıkmak İçin Hazırlanıyor – 2021