The Forest – İnceleme ( 2021 )

The Forest, 50 saatlik bir maceranın ardından bitirdik. Endgames Studios tarafından geliştirilen ve belki de oyuncuya içtenliği ve benliği; yüzüne vurdurabilmek için tasarlanmış, birçok hatası olsa bile The Forest’ı 50 saatlik bir hikaye ardından bitirdik. Oyunla ilgili konuşacağız fakat size Endgames Studios ve yeni çıkan oyun dünyası hakkında bahsetmemiz gerek. Oyun dünyası, günümüzde bu tür oyunları yapamıyor. Elbette korku oyunları var ancak bunu oynayan küçük çocukları da fark ederek oyundaki bazı sahneleri çıkartıyor. The Forest ise böyle bir yola başvurmuş ancak oyuncuya yansıtmadan başarıyor bunu. Bizde The Forest’ı bu yerlerden ve çıkarılan sahneleri barındırarak inceleyeceğiz.

The Forest, 2014 yılında çıkmış bir gerilim oyunu. Korku öğeleri barındırsa bile genel stratejisi gerilime dayalı. Uçakta oğlumuz Timmy’nin kitabını alıyoruz ve biraz incelerken uçak durduk yere bir kalkınma havası almaya başlıyor. Uçak düşmeye başlıyor ve kontrol panelinde arızalar çıkıyor. Timmy ve biz dışında herkes ölüyor ancak Timmy’i oyunun ana kötü karakteri denmez ancak öldürmemiz gerektiği Dr. Matthew Cross, kaçırıyor. Olan olaylardan sonra bir günlük bir bayılmaya dalıyoruz. Sabah oluyor, uyanıyoruz ve Timmy’de dahil herkes kaçırılmış ve öldürülmüş.

Bu anda ise oyun dördüncü duvarı yıkıp sizi suçlamaya başlıyor ancak herhangi bir karakter anlatıcısı olmadan bunu yapıyor. Uyandığımızda hostese saplanan baltamızı alıp uçaktaki her yeri lootluyoruz. The Forest’daki hikayemiz ise bu an başlıyor. Oyunun hikayesini burada durduralım ve oyunun ana konseptine göz atalım. Uçağın açılan kocaman parçasından çıkıp odun kırıyoruz ve evimizi yapmaya başlıyoruz. Ateşimizi yakıp tavşanları, geyikleri, kertenkeleleri kesip biçip ateşe atıveriyoruz. İlginçtir ki oyun size balık tutmayı da imkan tanımış ve balık tutabiliyorsunuz.

Evimizi yaptık, ateşimizi yaktık ancak bir sorun ortaya çıkıyor. Oyunun yaratıklarından olan yamyam türleri ilk gece çıkmasa bile ikinci gece akşamı itibari sizi gözetlemeye başlıyorlar. Savunucu çubuklar veya savunucu odunları evin kenarına döşemeniz gerekli yoksa evinizin kırılma anı her an olabilir. Yemek gereksinimi olarak mancınığa benzer tuzaklar veya mutlu yıllar tuzağını da kurabilirsiniz, gayet işe yarar bir yapı dizaynı. Oyunda eğer birden fazla kişiyseniz diyelim 4 kişi; bir kişi yemeğe odaklanırken üç kişi direk oduna koşmalı. Odundan büyük bir base yapmanız gerekmekte yoksa ölme riskiniz yine artabilir.

10. veya 15. günlerde artık iki veya bir mağaraya girmeniz gerekiyor. Yeterli ekipmanlar yardımıyla kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu bir sorun çünkü oyun size anlatım sunmak yerine tekli bir odada, The Stanley Parable gibi. İnternete bakmanız gerekiyor ve bunu size zorla yaptırtıyor. 4 kişi oynayacaksanız eğer mükemmel bir oyun deneyimine hayır demeniz çok zor. Ev sistemi ve gereken materyallerin biraz çoğalmasından bahsedelim ve diğer oyunların sistemiyle kıyaslayalım biraz.

Biz alternatif olarak aynı tür olmasa bile ev sistemini Rust ile kıyaslayacağız. Rust’ın ev sistemi çok detaylı ve çoklu oyunculu haritasının alternatifi olarak kıyaslayacağız. The Forest’da eklenmesi istediğimiz şeyler, bazen evimize sessiz sedasız eşyaları çalması veya eve özel bir anahtarın olması. Rust’da bu özelliği çok iyi sağlamışlar. Bazı evin etrafındaki çalıların içine gizlice anahtarı saklayarak yedek anahtar olarak kullanabiliyoruz. The Forest’ın kapı animasyonları bile sığ ve basit. Hikayeye de biraz çok az yerinden oynamak zorunda kalmışlar.

Yamyamların gün geçe geçe daha da güçleşmesi ve bizim karakterimizin de yamyamlar gibi güçlü ve hasarlara fazla tepki vermiyor. Bir nevi oyun gelişe gelişe karakterimizin de gelişmesine yardımcı oluyor. Susuzluk, hızlı koşma, enerji ve açlık barı bunun bariz örnekleri. The Forest’da girdiğiniz ilk mağara bir sonraki mağaralar ile aynı kıyasla çok tekrar ediyor ve geriyor. Biz oynarken büyük dediğimiz ve 10. günden sonra çıkan Creepy Mutants türleri evi yıkabiliyor ve gereken tedbirler alınmazsa, eviniz dahil sizi de öldürüp evinizde 2 saat boyunca kalabiliyor.

Biz oyunu oynarken tedbir almadan basit çaplı orta büyüklükte bir base yaptık ancak ne taş koruyabildi ne de tuzaklar. Oyunu ilk başta barışçıl modda oynayıp bazı yerleri gezip almanız gereken tedbirleri öğrenmeniz gerekmekte olduğunuzu düşünüyoruz. Biz iki kez oyuna yeniden başladık ilki iç güveysinden hallice bir şekilde bitti. Genel alanda arkanızın denizle kaplı olduğu yerlere yerleşin veya direk denize yerleşin. Tek boş alan önünüz olsun. Çünkü yamyamlar 20. günden sonra çoğalıyor ve evinize baskın yapıyor.

Mantık hatalarından bahsedelim. Hikaye teknik olarak baştan mantık hatalarıyla dolu olsa bile sonu ilk 10’a girebilecek gerilim oyunlarından. İlk mantık hatası ikinci mantık hatası diye gidermek yerine hikayenin başında yaşanan saçmalıktan bahsedeceğim. Onlar yaparken biz utandık. Oyunda neden biz ve oğlumuz yaşıyor sadece? Neden diğerleri ölmüş biz yaşıyoruz. Bazı kayıp yolcular kaçırılmış olarak bulunsa bile ölmüş ve isyana uğraşmış bir şekilde bırakılmış. Kafasında mermi gibi bir tenis topundan tutun okunu tam da kalbine isabet etmiş insanlara kadar. Bu da oyundaki hataları azaltsa bile biz oyunun başındaki sahneden memnun kalamadık.

Mağaralar oyundaki en önemli bölgeler. Çünkü birçok silaha ve Timmy’nin oyuncağı, gitmemiz gereken bölgelerin hepsini veya kartın hepsini oradan alıyoruz; topluyoruz. Bu da anlatım olarak mağaraları kuvvetli sunmakta. Mağaralardan topladığımız tırmanma kancası, katana, modern baltalar, crossbow, modern yay ve fener gibi birçok eşyayı topluyoruz ve tekrar etse bile büyük kesmek ve o büyükleri yakmak oldukça eğlenceli geldi. Biraz stanima ve açlık sistemlerinden bahsedelim. Tarla oyunda eğer yemeğiniz yoksa önemli bir ayrıcalık.

Büyük bir base veya kaleniz var ise tarla yapmayı gözden geçirin. Yemek ve gıda anlayışı olarak sadece yaban mersini yerleştirebilsek bile oldukça faydalı. Silahtan bahsedelim. Silah olarak tek bir tabanca var ve Revolver’dan esinlenerek ve tarihte kullanılan Rus cephane silahlarının birleştirilmesiyle tasarlanmış. Biz oyunu oynarken çok fazla parçası olduğu için uğraşamadık ve yeterli gereksinimiz yoktu ancak internetten biraz araştırdığımızda boss veya büyük savaşlarında oldukça faydalı. Mermisi tek sorunlu onun dışında on numara.

Stanima olarak ise geliştirmeniz için iki önemli taktik var. Birincisi fazla yaşa, ikincisi ise ölme. Elbette ikisini de herkes yapamasa bile ve ben iki veya üç kez ölsem bile yeterince yaşadım. 50. güne kadar yaşadık ve biraz araştırmalarım sonucu büyükler fazla çıkmaya başlıyordu. Sebebi ise 50. günden sonra büyüklerin daha fazla çıkması ve yamyamların evi öğrenmesiyle fazla saldırganlaşmasına neden oluyor. Bu yüzden oyunu ne kadar bekletseniz bile evinize illa ki bir yamyam girecektir. Kale veya base oyundaki en önemlilerinden.

Silah ve Kullanım Çeşitliliği

Oyunu oynarken tuhaf bulduğumuz bir şey bu çeşitlilik. Gereksiz zorlaştırma ve gereksiz alanlarda eşya toplama görevleri yapıyoruz. Bunları yapmak zorunda olmasa bile elinde sonunda oyunu bitirebilmek için kullanacaksın. Silah parçaları oyunda en çok gereksiz yerlerde barınıyor. Dinamitle patlatman gerekli ve içinden bir halat ek olarak da silah parçası çıkıyor. Katana ve tırmanma kancasının yerlerini hiç anlatmıyorum çünkü çok kötü yerlerde barındırmışlar. Bu o zamanlar yani oyunun çıktığı zamanlardan kaynaklı mı bilgim yok ancak gerçekten gereksiz ve faydasız.

Oyunda belki de en çok eğlendiğimiz alanlardan birisidir, ilk mağara. Helikopter kazasının olduğu yerler çok eğlenceli geçti ve en çok oranın etrafında ve içinde eğlendik. Evimiz de çok uyumlu bir yere inşa edildiği için de sandal gibi önemli denizde yüzme araçları da yaptık. Oyunu tek başınıza bitirebilirsiniz ancak zevk alacağınızı sanmayız. Aksine korku, gerilim ve çaresiz bir duruma geçersiniz. Beğenmediğimiz taraflardan silahların kullanım biçimi. Engelleme veya diğer istatistik durumları olsa bile ben bu kadar kötü bir silah sistemi görmedim.

Rust veya diğer oyunlarda kullanıcının etkisinde bırakılması için bazı taktikler geliştirilir. Bir yamyamı veya insanı kestiğinizde kan yayar etrafa veya oyuncunun bunu yaparken bir şey başardığını hissettirir. The Forest’da katana ile başını kesmemiz gerekmemize rağmen yamyam ayakta ve bize saldırıp öldürüyor. Bu kadar kötü bir yapay zeka elbette diğer oyunlarda da var, Dying Light gibi. Ne bileyim; arkadaşını kurtarmayı çalışan yamyamlar elbette kaliteli bir çalışma yapmışlar ancak vurma özelliği çok basit ve acemi olmuş.

Yamyam Türleri ve Yamyam Günleri

Gelgelelim en çok korktuğumuz yere. Şimdi yapacağım eleştiri ve düşünceler ilk kayıttan ve sonraki kaydı ortak alınarak yorumlanmıştır. Yamyam türleri gerçekten bazen korkutuyor. Tekken 18 tane yamyam gördüğümü mü anlatayım yoksa size molotof yapıp fırlatan ve eve manevi ve ciddi saklanan barınak yerlerine saldırdığını mı? Çok sıkıntılı bir durum ancak oyunun bize de yapması gereken şey bu. Yamyam günlerinden bahsetmek gerekirse alttaki tabloya benzer sıralama oyunun bana göre gün istatistiği ve gün sıralaması.

Gün 1 – Yamyamların Gözetlediği Zaman
Gün 2 – Yamyamların Belirgin Olduğu Zaman
Gün 7 – Yamyamların Baskın Yaptığı Zaman
Gün 10 – Büyüklerin Belirgin Olduğu Zaman
Gün 15 – Molotoflu Yamyamların Çıktığı Zaman
Gün 30 – Yamyamların ve Büyüklerin Baskın Yaptığı Zaman

theforest

Oyunun sonuna gelelim. Oyunun sonu kamera kayıtlarında gördüğümüz laboratuvarda geçmekte. Birçok yamyamın deneyler üzerinde uğraşıldığı bir laboratuvar burası ve büyüklerinde denendiği hatta bazı yamyamların ve büyüklerin halen yaşandığını görmekteyiz. Hepsini öldürüp, deneylerin olduğu jeneratöre gidiyoruz. Jeneratöre elimizi koyup onay koyuyoruz ve kapsül açılıp Timmy’i alıyoruz. Timmy’nin bir çocuğun yaşam formuna bağlanması için kullandığını öğreniyoruz. Dr. Matthew Cross’un kızı. Onu alıp canlı form olarak kullanmaya giderken

Yamyam zehrine bulaşıp içinden büyük bir yaratık çıkıyor. Onu da kesiyoruz ve sona ulaşıyoruz. Timmy yaşıyor ve düşürmemiz gereken uçağı düşürüyoruz. Oyunun sonunda ise bizi tebrik eden bir programa katılıyoruz. Çocuğumuz Timmy’de yanında. Ağaç kesme yarışı olarak hangimiz ağaç kesebilir diye bir soru geliyor ve denemeye gidiyoruz. Ağaç kırarken Timmy’e olağanüstü bir şeyler oluyor ve titremeye, yere düşmeye ve şok geçirmeye başlıyor. Onu tutuyoruz; gözleri açılıyor ve oyun Timmy’nin 5 yıl sonrasını anlatıyor ve oyun bitiyor.

Düşüncelerimiz Nelerdir?

Oyunun sonu ve genel bağlanma olarak mantık hatası çok fazla ve gereksiz anlatımlar var. Hikaye güzel, oynanış fena değil, atmosfer çok iyi ve ev yapma veya diğer çalışma sütunu gayet iyi. Genel olarak oyunu biz beğendik ancak daha da iyi olabilirmiş. Umutlarımız bir diğer oyun olan Sons of The Forest’a bekliyoruz. Fragmanda olan mantık hatasını umarım daha iyi açıklayabilirler, bizlere göre oyunun bir açıklaması olarak daha yenilikçi ve sade bir şemaya gitmeye karar vermiş. Satın alıp deneyeceğiz, umarım ilk oyun kadar güzel bir yaşantısı olur.

theforest

Sistem Gereksinimleri – Minimum

 • İşletim Sistemi: Windows 7
 • İşlemci: Intel Çift Çekirdekli 2,4 GHz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8800GT
 • DirectX: Sürüm 9.0
 • Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX® uyumlu

Sistem Gereksinimleri – Önerilen

 • İşletim Sistemi: Windows 7
 • İşlemci: Dört çekirdekli işlemci
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560
 • DirectX: Sürüm 9.0
 • Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX® uyumlu

Oyunlar hakkında haberler ve incelemeler için ana sayfamızı incelemeyi unutmayın.

Daha Fazla İçerik
Days Gone İncelemesi (PS4)