Türk Yapımı Conarium Ücretsiz Olarak Sunuldu!

Steam platformuna rakip olan Epic Games, oyun marketi üzerinden oyunculara sunduğu bedava oyunlar ile oyuncuların aklında sağlam bir yer oluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda bedava oyunlarda gördüğümüz End of Night ve Abzu oyunlarını oyunculara sunan Epic Games Store yeni vereceği bedava oyun ile karşımıza çıkıyor. Conarium!

Son dönemde Türk geliştiricilerin çıkardığı Conarium oyunu en iyilerin yapımların yanında yerini ayırtmış gibi. H.P. Lovecraft’ın bilinen romanlarından birisi olan Deliliğin Dağları’ndan esinlenerek çıkarılan yapım Lovecraft temasını içerisinde fazlası ile barındırıyor. Epic Games Store’da bedava olarak oyuncularına sunulan Conarium, 19 Eylül tarihine kadar ücretsiz olarak Epic Games’te yer alacak.

Epic Games, açıklamasında Conarium oyununun ücretsiz olduğunu bildirmesi ile birlikte oyunu bilmeyen oyuncular içinde bilgi vermeyi eksik bırakmadı. Epic Games firması 19 Eylül’e kadar ücretsiz verdiği Conarium oyunundan sonra herhangi bir Batman oyununu da ücretsiz vereceğini açıkladı. Fakat oyunlardan hangisinin bedava olacağı bilgisi verilmedi. Bu demek oluyor ki bütün serilerden ücretsiz bir oyun gelebilir.

Conarium İnceleme

Merkezi İstanbul’da bulunan bağımsız “Türk” oyun geliştirici ekibi Zoetrope Interactive, Benzersiz deneyimler sunmak kaliteli oyunlar geliştirmek için Onur Şamlı, Oral Şamlı ve Galip kartoğlu beraberliğinde yola çıktılar. 2007 yılının başında piyasaya sürdükleri Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder ile çıkış yaptılar. Bu oyuna devam niteliğinde Darkness Within: The Dark Lineage ile dikkatleri iyice kendi üzeirne çekmeye başlamıştı. Çıkış yaptığında üç bölüm olduğu düşünüldü. Seriyi devam ettiren bu iki oyun, Lovecraft ortamında geçiyordu. Bu geliştirici ekip özellikle örnek aldığı H.P Lovecraft’ın korku romanlarından esinlenerek oyun çıkarıyor.

Oyuna yerleştirilen bazı şeyleri sayarsak hafıza kaybı, ortamını bilmediğiniz bir yerde uyanma, tek başınıza kalmak ve herhangi bir yardımın size ulaşmayacak olması. Bunlar hakkında genelleme yaparsak Conarium oyununun başlangıcında ortaya koyduğu bu durumlar bu oyunun klasik bir gerilim oyunu olduğu düşünülmesine sebep oldu. Steam platformunda gerilim türünde bulunan oyunların sayısı ve vasatlığı bu oyunun beklentisini düşürmeyi etkilemeyi başarmıştı. Türk geliştirici ekibin gerilim türünde çığır açmamış olsa bile oyun hikayesini ve gerilim atmosferini başarılı bir şekilde bize sunmayı başardı.

Korkunun üstadlarından H.P Lovecraft’ın Deliliğin Dağlarında isimli eserine esinlenerek yapılan oyun Antartika’da bulunan bir bilim üssünde geçiyor. Ana karakterimiz Frank Gilman ayağa kalktığında kendisini boş bir üssün boş koridorlarında yürürken buluyor. İnsanların nereye gittiğini ve neden kaybolduklarını öğrenmeye başladığımız zaman gerçek bir gerilimin ortasında buluyoruz kendimizi.

Türk geliştirici ekibin aslında en iyi yaptığı şey Lovecraft gibi büyük ve başarılı bir tarzı oyuna direkt olara entegre edebilmesi. Hikayede ilerledikçe karşımıza çıkmaya başlayan gerçekler ve insanoğlunun yasak bilgileri, dikkatimizi çeken kadim varlıklar ve Yolculuğa başladığımızda bizi içine çeken hikayesi.

Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
  • İşlemci: Intel Core i3-4160 @ 3.60GHz
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 480/570/670, ATI Radeon HD 5870/5850
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit and above
  • İşlemci: Intel Core i5-4690K @3.50GHz or AMD FX-9370
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 960 or AMD Radeon R7 370
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan

Oyunun tanıtım videosu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir