Windows 10 Microsoft için üst düzey bir işletim sistemi ancak kullanıcılar içerisindeki sohbetler ve eleştirilerden de anladığımız kadarı ile eksikleri ve gereksiz uğraştırıcı kullanımları söz konusu. Bizde bu zor kullanımları nasıl daha kolay hale getirebilir ve etkili bir şekilde Windows 10 kullanabilirsiniz onu anlatacağız. Windows 10’u etkili kullanmak:

Windows 10 birçok platformda kullanılabilen bir işletim sistemidir. Bunun yanında dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlar için kullanıcıların favori işletim sistemi olma yolunda ilerlemektedir. Rakipleri çok fazla olsa da her geçen gün kendini büyütmektedir. Özellikle düşük sistemli bilgisayar kullanan kullanıcılar için Windows 10 tercih edilmiyor. Bunun nedeni ise arka planda gereğinden fazla uygulama çalıştırmasıdır. Ayrıca kullanım açısından da pek pratik olduğu söylenemez. Ama içerisinde bulunan bazı kodlar ve yöntemler sayesinde pratik hale gelmektedir. Bu makalemizde sizlere nasıl daha etkili kullanabilirsiniz onu anlatacağız. Windows 10’u etkili kullanmak:

1. Gizli Başlat Menüsünü ( Windows 10’u etkili kullanmak )

Windows 10’u Etkili Kullanmak

Kullanıcıların da bildiği gibi başlat menüsünü açmak için ekranınızın sol alt kısmındaki windows tuşuna basmamız gerekmekte yada klavyemizdeki windows tuşuna basmamız gerekmektedir. Başlat menüsü, komut istemi, denetim masası ve görev yöneticisi gibi birçok önemli uygulamayı açmanın kısa bir yolu bulunmakta. Bu kısa yol sayesinde önemli işlerinizi daha hızlı bir şekilde yapabilecek ve Windows 10 işletim sistemini daha etkin bir şekilde kullanmış olacaksınız.

Gizli Başlat menüsüne ulaşmanın iki ayrı yolu bulunmakta. İlk olarak klavyenizde bulunan windows tuşuna basılı tutarak tekrar klavyenizde bulunan “X” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.(Windows + X) Gizli başlat menüsü karşınızda. İkinci yol olarak ise farenizi kullanarak ekranınızın sol alt kısmındaki windows tuşuna yada başlat menüsüne sağ tıklamanız yeterli olacaktır.

2. Ekran Görüntüsü Almak ( Windows 10’u etkili kullanmak )

Windows 10’u Etkili Kullanmak

Ekran görüntüsü almayı bilmeyen kullanıcılar gerçekten de zor durumlarla karşılaşabiliyorlar. Hiç bilinmedik bir anda kısa süreliğine bir ekran görüntüsü almak zorunda hepimiz kalıyoruz. Kimi ekran görüntüsü almayı bilse de ekran görüntüsünü almayı bilmeyen kullanıcılar zor durumlarla karşılaşmak zorunda kalıyorlar.

Windows 10 işletim sisteminde ekran görüntüsü almanın birçok yolu var. Ekranda ne görüyorsanız hepsinin görüntüsünü almak için ve kaydetmek için en kolay ve etkili yöntem klavyenizdeki Windows tuşu + Print Screen tuşlarıdır. Ekran görüntüsünü aldınız. Ekran görüntüsünü otomatik olarak şu dizine kaydeder: Resimler > Ekran görüntüleri klasörüne kaydeder. Ayrıca ekranınızın sadece belirli bir kısmının görüntüsünü kaydetmek istiyorsanız Windows tuşu + Shift + S klavye kombinasyonunu kullanarak Snip & Sketch adlı aracı açabilir ve ekran görüntüsü alabilirsiniz.

3. Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak ( Windows 10’u etkili kullanmak )

Windows 10’u Etkili Kullanmak

Geldik Windows 10 işletim sisteminin hiç ama hiç sevilmeyen gereksiz çalışan ve bilgisayarınızın RAM gibi bileşenlerini gereksiz yere kullanan uygulamaların olmasına. Windows 10 işletim sisteminde arka planda gerçekten çok fazla uygulama çalışmakta. Bazı uygulamalar gereksiz yere çalışmakta. Bu gereksiz uygulamaları kapatmak size kullanımda daha çok performans katabilir.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak yada devre dışı bırakmak bilgisayarınızın performansına gerçekten büyük ölçüde katkı sağlar. Pil ömrünüzü, kullanılabilir RAM değerini hatta hafıza kartı kullanımında bile performans artışı yaratır. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için Ayarlar> Gizlilik> Arka plan uygulamaları kombinasyonunu kullanın. Ardından uygulamaların arka planda çalışmalarına izin ver seçeneğini kapalı hale getirin. Artık performansın keyfini çıkarın! İsterseniz sayfanın alt kısımlarına inerek sadece belirli uygulamaların çalışmasına izin verebilirsiniz.

4. Dosya Uzantılarını Görmek ( Windows 10’u etkili kullanmak )

Windows 10’u Etkili Kullanmak

Windows 10 işletim sisteminde dosya uzantıları gizlidir. Dosya uzantılarını açmak için ilk olarak birkaç işlem yapmanız gerekmektedir. Özellikle bir resmin veya bir dosyanın uzantısının ne olduğunu anlamak istediğiniz zaman zorlanır hatta öğrenemeyebilirsiniz. Buda sizin için önemli bir sıkıntıdır. Örnek olarak bir resim kullanacaksınız ama .PNG uzantıya sahip olması gerekiyor ama siz hangi uzantıya sahip olduğu bilmediğiniz için resmi kullanamıyorsunuz.

Dosya uzantılarını görünebilir hale getirmek için Dosya Gezginin kullanacağız. Dosya Gezgini kullanarak uzantıları görünebilir hale getirmek için şu adımları izleyin:
1) İlk olarak ekranın alt kısmında bulunan görev çubuğunda bulunan arama yerine gelerek “Dosya Gezgini Seçenekleri” yazıyoruz ve çıkan şeye tıklıyoruz.
2) Açılacak olan pencerede “Görünüm” seçeneğine basın.
3) Gelen sayfada “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” yazan metnin karşısındaki kutucuğun tikini kaldırın. Ardından uygula ve tamam seçeneklerine tıklayın. Artık dosya uzantılarını görebileceksiniz.

5. Başlat Menüsüne Gelen Reklamlardan Kurtulun ( Windows 10’u etkili kullanmak )

Windows 10’u Etkili Kullanmak

Windows 10 işletim sisteminde normal ayarlarda kullanıyorsanız kesinlikle başlat menünüzde sizin ilginizi çekebilecek yada çekemeyecek reklamlar bulunacaktır. Bu reklamları kimse görmek istemez ama Microsoft para kazanmak için her şeyi yapıyor. Ama reklamlar sayesinde para kazanmıyor. Yapılan reklamlar hali hazırda Windows Mağazası’nda bulunan ürünlerin reklamları. Verilen reklamlar Windows Mağazası için yapılan reklamlardır.

Başlat menüsünün sağ tarafında bulunan reklamlardan sıkıldıysanız ve rahatsız olmaya başladıysanız o reklamlardan kurtulabilirsiniz. Reklamlardan kurtulmanın gerçekten de basit bir yolu var. Başlat menüsünün sağ tarafında yer alan reklamlardan kurtulmak için şu yolu izleyin: Ayarlar> Kişiselleştirme> Başlat ardından gelen pencerede “Başlangıçta ara sıra önerileri göster” seçeneğini kapalı duruma getirin. Artık başlat menünüzde sizi sıkan veya rahatsız eden reklamlar olmayacak.

Windows 10’u etkili kullanmak için 5 yöntem kullanmayı siz değerli okurlarımıza anlattık. Daha fazla Windows 10 işletim sistemi desteği için forum sayfamıza bakabilirsiniz.


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir