Resmi Motokros Şampiyonası oyunu, seride bir sürü yeni özellikle beraber geri döndü! İşte karşınızda MXGP 2019.

Oynadığım son motokros oyunu, 2018 yılının başlarında yayınlanan Monster Energy Supercross’un Switch versiyonuydu. Nefret ediyorum. Oyunun kendisinin o kadar da kötü olmadığını biliyordum, ancak Switch sürümü korkunç grafikler, kare hızlar ve optimizasyonlarla tamamlanmamıştı. Neyin eksik olduğunu görmek için normal bir konsol versiyonunu seçerek Switch için başka bir motokros oyunu almaktan kaçınmaya karar verdim. MXGP 2019 şimdi çıktı ve şimdi anlıyorum ki bu oyunları yanlış platformda oynuyordum. Bu, Excitebike 64’ten beri oynadığım en iyi yarış ve en iyi motokros oyunudur.

Mevcut MXGP sezonunun ardından, bu oyunda hem MX1 hem de MX2 kategorileri, lisanslı sürücü adları, bir ton gerçek hayat sponsoru ve sezonun pistlerinin mükemmel rekreasyonları var. Kariyer modu, sponsorlarınızı seçmenize, donanımınızı kişiselleştirmenize ve bisikletinizi düzeltmenize olanak tanıyor. Ayrıca her sezon iki yarıştan on sekiz turdan oluşan gerçek sezonla aynı takvimde yarışabilirsiniz, bu sezon toplamda otuz altı yarışır. Bence bu çok fazla.

Sezon uzun, pist başına düşen yarışçı sayısı çok fazla ve bu durum, yarışçıların mevsim sıralamasında sürekli olarak artacağı anlamına gelir. Her pistte iki kez yarışmak zorunda kalmanın biraz sıkıcı olacağını düşünüyorsanız, merak etmeyin bunun tam tersi oldu. Oyun ayrıca sizi, keşfetmeniz ve ara yarışlar yaratmanız için açık bir oyun alanı modu sunuyor. Monster Jam Steel Titans’taki açık dünya haritası gibi.

Yepyeni bir deneyim: MXGP 2019

Bir yarış oyunu olmak, buradaki en önemli şeyin oyunun iyi oynanıp oynanmadığını bilmek. Büyük hayal kırıklığı olan Monster Energy Supercross’du. MXGP de böyle olacak diye endişelenebilirsiniz ama değil. MXGP 2019 oynamaya başlayınca ve problemin çoğunlukla Switch versiyonunun kötü kare hızında ve analog tetikleyicilerin eksikliğinde yattığını fark edeceksiniz, çünkü MXGP 2019 oynadıktan sonra oyunun ne kadar iyi olduğunu göreceksiniz. 

Motokros, mümkün olduğu kadar hızlı gitmekten ibaret değil, vücut ağırlığınızı bu kadar dar ve kaygan köşelere nasıl dikkatlice aktaracağınızı bilmekle ilgili. Kare hız 30 FPS’de her zaman sabittir, bu bir yarış oyunu için biraz hayal kırıklığı yaratabilir, ancak tam olarak en hızlı spor olmadığı için iyi çalışır. İlk başta oynamak size zor gelebilir ama, “size garanti verebilirim” oyunu nasıl oynanacağını sürekli olarak öğreneceksiniz. Her sezon çok fazla yarış var, bu yüzden ilk yarışlarınızda kötü bir pozisyonda bitirseniz bile, bu puanları telafi etmek için hala çok zamanınız olacak.

Oyun aynı zamanda oyununuzdaki gerçekçilik seviyesini kişiselleştirmenize izin veriyor. Bir eğri yaparken vücudunuzu otomatik olarak yaslamak ve vites değiştirmek için debriyajı tutmak zorunda kalmamanız gibi ayarları değiştirerek bir arcade yarışçısı veya bir simülasyon gibi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Oyunun varsayılan arcade dostu ayarlarıyla başladığınızda, kontrollere ve fiziğe alışır alışmaz gerçekçilik seviyesini kademeli olarak artırmanızı öneririm.

Oyun içerisinde uzun bir kariyer bölümü, bir sanal alan ve bazı çevrim içi modlardan daha fazlası var. MXGP 2019’un en ilginç özelliklerinden biri, parça yaratıcısı (track editör). Bu mod, oyuncuların çok sayıda farklı köşe, engel ve sahne arasından seçim yapabilecekleri sonsuz uzun yollarla süper uzun pistler yaratmalarına izin veren güçlü bir araçtır. Mod karmaşıktır, bu yüzden ona eşlik eden çok yardımcı öğreticiye bakmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Kreasyonlarınızı çevrim içi olarak paylaşmanın yanı sıra diğer oyuncuların parçalarını da indirebilirsiniz.

MXGP 2019’un başlangıçtaki zorluk eğrisi nedeniyle herkesi ilk bakışta çekebilecek bir oyun değildir. Ancak, Nintendo’nun platformlarında Excitebike oynayarak büyüdüyseniz veya genel olarak çok iyi bir yarış oyunu arayan biriyseniz, bunun kesinlikle göz atmaya değer olduğunu size garanti edebilirim. Görselleri var, kontrolleri var, tonlarca tekrar edilebilirliği var ve paranın karşılığını şaşırtıcı derecede veren bir oyun.

MXGP 2019 şu anda PS4, Xbox One ve PC’de mevcut.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir