İlk oyunu 30 Mayıs 2008 tarihinde çıkan GRID serisi 11 Eylül 2019 tarihinde; yeni nesil oyunu ile muhteşem bir geri dönüş gösterisi yapmaya geliyor! 

Yarış oyunları genellikle çok fazla simülasyon ya da çoklu oyuncular ile yapılan içerisinde arcade ve aksiyon bulunan oyunlardır. Klasik bir yarış oyunu gibi bir oyun ama birazda GRID farkıyla yeni nesil bir yarış, simülasyon oyunu. Diğer oyunlara nazaran bu seride aracınızı modifiye edebilir, sürüş rahatlığı için ince ayarlar çekebilir ve yarış yapmak için yola koyulabilirsiniz. Serinin dördüncü oyunu olan GRID, yeni nesle hizmet vermek için geri dönüyor. 

Oyunun demosunda GT, Touring, Muscle, Stock gibi araçları kullanabiliyor ve yarışlara katılabiliyorsunuz. Oyun genel olarak modifiye ağırlıklı ve diğer yarış oyunlarına göre biraz daha eğlenceli ve uzun süre tadını çıkarabileceğiniz bir oyun. GRID içerisinde birbirinden farklı harita ve yarış temaları bulunuyor. Çeşitli araçlar ve farklı farklı etkinliklerde yarışarak sürüş yeteneğinizi arttırırken oyunun bu özelliğini kendine özgü olduğunu hissedeceksiniz. Yapacağınız ayarlar ile kendinizi gerçekte o arabayı sürüyormuş gibi hissedebilirsiniz. 

GRID’deki Principle Game Tasarımcısı Simon Barlow ile yapılan konuşmalarda, simülasyon ile arcade arasında doğru dengeyi bulmak ve sadece mekaniği mükemmelleştirmek yerine yarış deneyimini temsil etmek için uygun yolu bulmak üzerine sürekli bir vurgu yapılmış. Oyuncuların yaptığı yorumlara göre oyun beklentilerinizi karşılayacak ve hatta beklentilerinizi aşacak bir deneyimi size sunuyormuş. Artık kariyer modunda ilerleyip yarışları kazanmak için oyunculara ihtiyaç duyulmuyor, ama yarış etkinliklerini tamamlayıp yeni etkinliklerin kilidi açma olayı hala daha devam ediyor. Oyuncular belirli bir yarış ya da araba ile mücadele ediyorlarsa, arabayı diğer etkinliklerde kullanırken zorlanmayacaklar. 

GRID’deki yarış, sezgisel kontrollerle nispeten dar bir yarış oyunda beklediğiniz gibidir. Yarıştaki birkaç örnek bizi bir virajda köşeleri aştığımızı veya tam olarak kestiğimizi gördü; ancak, oyun içi hatalarımın tümü, kullanıcı hatasının doğrudan bir sonucu. Oyun içerisinde yaptığınız her bir hata oyunu yavaş yavaş öğrenmenize yardımcı olacaktır. Oyun aynı zamanda nispeten bağışlayıcıdır, zamanı geri alma ve hızlıca geri kazanma kabiliyetine sahiptir. Böylece hata yaptığınızda zamanı geriye alabilir, aldığınız zamanı hızlıca geri kazanabilirsiniz. 

GRID ile bambaşka bir yarış deneyimi

Bunun gerçek hayatta, hatta çevrim içi ortamda gerçekleşmesi durumunda, diğer sürücülerin size kızmasını beklersiniz, evet GRID’de size kızıyorlar (bir nevi ETS2 çevrim içi gibi). Oyun, her biri kendi eğilimleri ve AI ile karşılaşabileceğiniz 400’ün üzerinde oyun içi sürücüye sahiptir. Bu sürücülere sürekli çarpma, yükleme kapağı veya başka bir şekilde sinirlenme gibi durumlarda raporlanabilir ve oyundan yasaklanabilirsiniz. 

Bir Nemesis yakaladığınızda, ışıklarını size yakıp söndürebilir, çevrenizde agresif bir sürüş yapabilir veya davranış şekillerine bağlı olarak sizden kaçınmaya çalışabilirler. Nemesis’e ek olarak, GRID’de takım arkadaşlarınız var. Bu takım arkadaşları yarışları kazanmana yardımcı olmak için kontrol edilebilir ve komutlarla size yardım sağlayabilir. Yarışlarınıza katılan bir nemesis ve takım arkadaşlarıyla, yarış deneyiminin kendisi, yarışın kendisinin nispeten evcil olduğu diğer başlıklardan daha gerçekçi hissediyor. Bunun GRID’in uzun vadeli çekiciliğinin çok ilginç bir yönü olabileceğini düşünüyorum.

Diğer birçok yarış oyunu gibi, GRID de gerçekçi araçlar, canlı (gerektiğinde) ortamlar ve doğru araç hasarı ile estetik bir noktada. Ses tarafında, oyunun oyunculuk (ekip arkadaşlarıyla etkileşime girdiğinde) net ve arabaların sesleri nispeten gerçekçi. Belki de oyunun en sevdiğim ses anı, Şangay/Çin seviyesindeki bir tünele giriyordu, bu da araçların seslerini bir tünele girerken (oyuncuların bekleyebileceği bir detay) ses tünel içerisinde yankı yapmasıydı. Google

GRID, arcade ve simülasyon arasındaki orta noktayı dolduruyor. Çeşitli yarış tipleri ve arabaları ile birlikte ilginç bir nemesis sistemi ile birlikte GRID, kendisini tür içinde güçlü bir konumda bulabilir. Çıkacağı tarihte neler olup, biteceğini hepimiz göreceğiz. Gelecek haberler için Oyun Gezgin portalını takip edebilirsiniz. Oyun 11 Eylül 2019 tarihinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında çıkacak. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir